Úvod Novinky Tipy z programu

Kto uhradí škodu, keď vám cestári poškodia auto? Čítajte

Ak váš problém prehadzujú z úradu na úrad, nevzdávajte sa.

Kto uhradí škodu, keď vám cestári poškodia auto? Čítajte

Každý motorista zažíva situáciu napätia pri prejdení výtlku na ceste, či sa mu nestala škoda na vozidle, čo je celkom pochopiteľné.

Kto škodu uhradí?

Okrem toho, že škodu musíte zdokumentovať, vzniká otázka, kto vám ju nakoniec uhradí?

Občan za dverami v Rádiu Slovensko riešil situáciu v meste na východnom Slovensku, keď reportér Peter Navrátil skúmal presne takýto podobný prípad: „Manželom sa skomplikoval vjazd do dvoru domu, v ktorom bývajú. Na ceste boli vyfrézované dva výtlky, ktorým sa nedalo vyhnúť.“

A to aj manželka poškodeného páru pravdivo potvrdila: „Do tých dier sme museli vojsť, lebo inak by sme sa nedostali na náš pozemok.“

výtlk-Alexandra-Moštková-TASR Zdroj: TASR, Alexandra Mošková

Ako boli vo dvore, manžel tejto dvojice, potom čo ona počula náhle syčanie, zistil: „Vyšli sme z auta a z oboch predných pneumatík nám unikal vzduch.“

V servise vyčíslili škodu na takmer 1200 eur, keďže boli prerezané dve pneumatiky a navyše aj oba disky boli poškodené. So žiadosťou o úhradu sa preto manželia obrátili na mesto, aby ako správca komunikácie danú škodu preplatilo.

Ako reportérovi Petrovi Navrátilovi potvrdil manžel poškodenej dvojice, z mestského úradu prišla prekvapujúca odpoveď: „Po štyroch mesiacoch prišlo oficiálne vyjadrenie od právničky mesta, v ktorom nám napísala, že sa máme s požiadavkou na úhradu škody obrátiť na stavebnú firmu, ktorá robila opravu cesty.“

výtlk-Roman-Hanc-TASR Zdroj: TASR, Roman Hanc

Hovorkyňa mestského úradu tiež potvrdila pre Rádio Slovensko, že na danej komunikácii v čase, keď sa na aute stala škoda: „Vtedy tu prebiehala oprava výtlkov a zodpovedný za škodu je teda zhotoviteľ.“

Prehadzovanie si problému

Lenže firma opravujúca cestu manželom odpovedala, že sa majú obrátiť na mesto. Tento postup potvrdila aj nezávislá advokátka Katarína Adamovská, že náhrada za spôsobenú škodu je na pleciach správcu cesty, teda v tomto prípade mesta: „Užívatelia ciest nie sú v žiadnom právnom vzťahu so spoločnosťou, ktorá vykonáva opravu týchto ciest pre mesto. Zo zákona sú užívatelia ciest v právnom vzťahu iba so správcom cesty, ktorý vo vzťahu k nim zodpovedá za to, že cesta je v takom stave, v akom má byť.“

cestári_CANVA.jpg

Až následne si správca cesty môže uplatniť refundáciu náhrady škody vo firme, ktorá opravu cesty vykonávala. V spomínanom príklade, ktorý nájdete aj v archíve STVR bez reklám a zadarmo, však prišlo k prekvapivému zvratu.

A zazvonil telefón

Manželka poškodeného páru pre Rádio Slovensko potvrdila: „Odrazu mi zvonil telefón. Volal mi konateľ firmy, že mesto ho požiadalo, aby celú vec ukončil a problém vyriešil. Povedal nám, že škodu zaplatí. Musia sa do toho obuť médiá a reportéri, aby sa niekto o takéto veci vôbec zaujímal.“

Toto smutné konštatovanie možno poučí aj iné podobné prípady, aby sa u nás skutočne do praxe dostali zaužívané postupy, aké sú riešené v našich platných právnych predpisoch.

25 50 75 90