Úvod Novinky Tipy z programu

Chcete si niečo zapamätať? Neuropsychológ Robert Krause poradil, ako to ide najľahšie

Veda zistila, že čím viac svalov zapojíme do učenia, tým si viac zapamätáme.

Chcete si niečo zapamätať? Neuropsychológ Robert Krause poradil, ako to ide najľahšie

Ak je pravdou, čo tvrdí podľa výsledkov zistenia vedy neuropsychológ Robert Krause, že „ak gestikulujeme, zapájame väčšie svalové partie a náš mozog funguje iným princípom,“ potom temperamentní jedinci si musia asi veľa pamätať.

Svaly a pamäť. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Aj spôsob komunikácie najmä južanských národov je tradične sprevádzaný gestikuláciou. Na prvý pohľad sa zdá, že sa nevedia poriadne vyjadriť, kým v skutočnosti si príslušníci temperamentných národov iba cvičia pamäť: „Je to ako keď si predstavíme, že si poznámky píšeme do počítača, alebo keď si poznámky píšeme perom na papier.“

Perom na papieri

Neuropsychológ hovorí, že zapájame do písania úplne iné svaly a mali by sme proces učenia preto kombinovať: Ak sa učíme z počítača, mali by sme následne dané učivo prepísať perom na papier.“

Robert Krause možno ani nevie, že týmito slovami vedy rehabilitoval všetkých tých, ktorí si vyrábajú pred skúšaním rôzne ťaháky. Prepisovaním učiva na papieriky teda v škole nešvindľujú, ale si trénujú pamäť.

beh-Ján-Vlasko-Trening-Spartak-TASR Zdroj: TASR

Každý behá sám

Neuropsychológ v Rádiu Slovensko pripomenul vedecké zistenia. Zapájanie iných svalov pri učení, nám cvičí pamäť. Ak je to tak, potom aj beh po parku so slúchadlami, kde nám znie nahovorené učivo, sa nám bude lepšie pamätať.

Ak budete viac športovať – viac si zapamätáte. Otázne len je, či hromadný beh s kamarátmi vás nebude pri učení rozptyľovať. Každý nech preto radšej behá sám. 25 50 75 90