Úvod Novinky Tipy z programu

Myslíte si, že vám pri strome sám začal rásť ďalší menší strom? Môže ísť o niečo úplne iné

Príroda, ak ju dokonale nepoznáme, nás dokáže oklamať.

Myslíte si, že vám pri strome sám začal rásť ďalší menší strom? Môže ísť o niečo úplne iné Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Mnohí záhradkári si už iste všimli, že im pod korunami ich stromov v záhrade rastú akoby ďalšie malé stromčeky.

Málokedy rastú z kôstky

Nie je tomu však vždy tak, ale častejšie zrejme ide o niečo úplne iné. S najväčšou pravdepodobnosťou podľa ovocinárskeho experta Ľudovíta Vašša vidíme v záhrade iný jav, ktorý vysvetlil vo Farmárskej revue celkom podrobne a pritom jednoduchými slovami: „Len málokedy z kôstky ovocia vyrastie pod stromom ďalší rovnaký ovocný strom. Väčšinou sú to koreňové výmlatky.“

Najmä staršie stromy už nemávame správne okopané a zamulčované. Ako expert zdôraznil, ide väčšinou o takýto prírodný jav: „Podpník myrobalán je väčšinou silný, bujný. Koruny marhúl, či sliviek nám chradnú, lebo ich nemáme prestrihané jarným rezom, nie sú okopané a zamulčované. Preto ten podpník potrebuje listovú plochu.“

kozy-Pavol-Ďurčo-TASR Zdroj: TASR, Pavol Ďurčo

Záhrady premeňme na pastvu

Cez koreňový systém teda strom vyháňa mladé ďalšie výhonky, lebo sa snaží zväčšiť tak svoju listovú plochu. My sa myľne domnievame, že sa nám z kôstky z predchádzajúcej úrody sám vysadil ďalší nový mladý stromček.

S týmto problémom sa obrátil na Farmársku revue v listárni aj čitateľ záhradkár Peter, čo s takými tzv. „stromčekami“ robiť a Ľudovít Vašš mu poradil: „Koreňové výmlatky stromov musíme odstraňovať.“

V opačnom prípade nám spôsobia na záhradách a sadoch zbytočné kroviská a neprehľadné húštiny.

kozy-Ján-Krošlák-TASR Zdroj: TASR, Ján Krošlák

Sad ako pastva

Skúsení pestovatelia preto záhrady a sady používajú podľa experta aj ako výživnú pastvu: „Odporúčam chovať miniovečky, alebo nízke plemená kôz, ktoré nebudú okusovať stromy, ale obhryzávajú výhonky výmlatkov.“

Samozrejme, dá sa to podľa Vašša riešiť aj úplne inak: „Na jar výmlatky vytrháme aj rukou, neskôr v lete je ich lepšie odstrihávať tesne nad konárovým krúžkom. Na jeseň a v zime výmlatky neodporúčam odstraňovať, počkajte vždy do jari.“

Viac sa o stromových výmlatkoch dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90