Dobré rady záhradkárom prináša Rádio Slovensko pravidelne a Barbara Štubňová je zvedavá na každý detail. Zamerala sa aj na kamienky, ktoré poznáme pod jednotným označením štrk.
Nie je však štrk ako štrk, upozorňuje naslovozvatý odborník realizátor záhrad František Laššák. Poznáme situácie, ak chceme vyrovnať povrch za rôznym účelom a používame motorickú žabu. Ňou štrk udupávame, aby sme dosiahli jeho stabilitu.
Využitie štrku v záhrade
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je dobré, ak si dáme poradiť od odborníka, akým je realizátor záhrad František Laššák, ktorý vysvetlil: „Ak hovoríme o štrku, tak si veľa ľudí vybaví hneď tie guľaté kamienky omieľané, ktoré sa dajú pri potokoch, či riek nabrať a vyťažiť. Ich spoločná vlastnosť je, že sú dobrou drenážnou vrstvou."
Vyberajte podľa účelu
Rozdielne sa štrk vyberá teda v prípade účelu, na aký potrebujeme štrk správne využiť. Trebárs ak ide o úpravu povrchov, na ktorých sa aj, alebo iba sedí, alebo je niečo rôzne položené práve na štrkovom podloží. Preto musíme rozmýšľať: „Ten guľatý vymieľaný štrk jeho prednosťou je, že je ho možné použiť na pohľadové plochy. Priestor, ktorý sa veľmi nevyužíva, lebo tu sa ten štrk rozchádza."
Vymieľaný štrk vyzerá na pohľad pekne v priestoroch, ktoré sú nevyužité.
Na chodník použite makadám
Realizátor záhrad František Laššák však dôrazne upozorňuje, že okrúhly vymývaný štrk nepoužívame na prípravu štrkového patia či chodníka: „Dnes tých možností máme viac. Buď sú to kamene, ktoré sú štiepané, alebo drvené, čo je v podstate makadám. Ak sú to okrasné kamene, ktoré dnes vieme použiť na záhrade v rôznych odtieňoch, veľkostiach, farbách, tak to nie je makadám."
Každý štrk má vlastné vlastnosti a výhody pri správnom použití. Vo všeobecnosti však každý štrk pôsobí ako drenážna vrstva. Ak na akúkoľvek veľkú plochu veľa naprší, tak drenážna vrstva vodu odvedie a plocha je suchá: „Potom na ňu môžeme dať rôzny mobiliár. Môžeme mať na nej sedačky, stoličky, stoly a ten štrk sa nerozchádza je to pevné, ba časom sa to ešte viac spevňuje."
Kameň je odpoveď na túžbu
A o to ide pri použití štrku v záhradách. Kameň je vlastne odpoveďou na našu túžbu mať priestor nielen pekný, ale aj funkčný. Ak si chcete vytvoriť v záhrade malé patio, František Laššák ponúka základný postup: „Musíme vybrať štyri - päť cm zeme, dať tam separačnú fóliu. Na to naviezť štrk. Vyrovnať ho. Udusať ho, aby bol naozaj pevný a rovný. Ak použijeme drvený kameň, tak tá práca so štrkom je možno náročnejšia, ale o to je tá plocha stabilnejšia. Po užabovaní môžeme priestor užívať a nebudeme mať problém, že sa budeme prepadávať alebo prebárať do štrku, alebo že tam budú nerovnosti. Teda, ak postavíme stôl, že nám nebodaj padne, alebo bude naklonený."
Iná téma je štrk v hriadkach. Tu si musíme dávať pozor, aby sa nám rastliny neprehriali. Čisto biely makadám nám totiž dokáže rastlinky aj pripáliť, čím ich môže nezvratne poškodiť. Biele kamene vôbec v horúčavách môžu spôsobiť na rastlinstve škody, ktoré by sme neskôr mohli ľutovať. Biela farba prírodného kameňa je síce elegantná, ale v horúčavách na páliacom slnku odráža lúče, čím ako keby šlo o sklo ich silu zväčšuje a slnko tak spôsobuje nepríjemné škody na našich rastlinách.