Ľudia behajú z rôznych dôvodov. Vyzerá to efektne, ak vás na dovolenke zláka beh trebárs po piesočnatej pláži. Veľa ľudí však behá len preto, že sa im žiada pohyb.
Problémy prichádzajú rýchlo
Prvé problémy však môžete mať aj na piesku podľa odborníka trénera Lea Lendvorského a to už len po 500 metroch: „Už vtedy pocítite, že to nie je také ľahké, lebo na piesku je zvýšená doba kontaktu. Viac sa zapájajú jednotlivé svalové skupiny.“
Je to v poriadku v prípade, ak ako bežec chcete posilniť niektoré špecifické svaly, ako pre Dámsky klub vysvetlil tréner behu Leo Lendvorský, že je to váš zámer takto bežať: „Ak posilňujete trebárs svaly využívané na bežecký odraz, tak je fajn, ak beháte po piesku.“
Hoci ste len rekreační bežci, mali by ste predsa vedieť aspoň nejaké základné pravidlá, kde a ako behať, aby ste si v skutočnosti nakoniec aj vážne neublížili.
Tráva je pre nohy lepšia ako asfalt
Dôležitý je už výber trasy, či pôjdete bežať na prírodnú mäkkú cestu z trávy, alebo na trasu s tvrdým povrchom, o ktorom tréner vie ďalšie podrobnosti: „Asfalt alebo betón sú povrchy, na ktorých beháte rýchlejšie. Ak nemáte správny nášľap a došľap, chýba vám správna bežecká obuv, ktorá dostatočne netlmí dopad, môžete si ublížiť. A to ako v kolennom kĺbe, tak v bedrovo driekovej oblasti chrbtice.“
Hrozí vám totiž aj preťaženie achillových šliach, či bolestivé poranenie stehenného svalu. Pri nerovnom prírodnom povrchu hrá svoju rolu ešte viac faktorov. Či ide o trasu z udupanej hliny, alebo aj z kameňov, prípadne vyčnievajúcich koreňov. Vtedy si precvičíte podľa Lea Lendvorského zasa iné svaly: „Chodidlá, ale aj lýtkové svaly, zároveň stabilitu kolien, či celkovú stabilitu pri dopade.“
Najmäkší je tartan
Vedeli ste, že vôbec nie je jedno, či bežíte do kopca, alebo z kopca? Tréner jednoznačne z týchto dvoch možností odporúča: „Pre každého bežca je lepší výbeh do kopca, keďže predstavuje menšiu tendenciu sa zraniť.“
Opakom je beh z kopca, ktorý je podľa Lea Lendvorského určený pre iný typ bežcov: „Ten je skôr pre skúsenejších bežcov, lebo pri behoch z kopca vám hrozí nielen zranenie, keďže sa snažíme brzdiť, ale aj svalovica. Pritom vonkajšia strana stehna nám musí stabilizovať kolenný kĺb, aby nám držal pohromade a koleno nám neutekalo buď do vnútornej, alebo vonkajšej strany.“
Najmäkší povrch pre beh má zasa tartanová dráha. Máte na nej výhodu, že viete presne, koľko zabehnete, ale beh je predsa len viac monotónny.
Správna obuv veľmi pomáha
Medzi náročnejšie aktivity patrí beh do schodov. Po schodoch sa najlepší beží smerom hore a taký beh má podľa trénera významne veľké zdravotné benefity: „Posilní sa nám svalová vytrvalosť, ale najmä kardiovaskulárny systém.“
Či už sa rozhodnete pre mäkký, alebo tvrdý povrch, nezabúdajte, že základom behu je nielen správna technika, ale predovšetkým aj obuv, o čom sa viac dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90