Tradičná slovenská kuchyňa nie sú potraviny, ktoré nájdeme nastajlované na internete. Každodenná realita nášho stravovania sa odráža už aj vo svetových štatistikách, kde držíme prvenstvo v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a v jej výskyte sme na druhom mieste na svete hneď po Maďarsku. Pomôže, ak nefajčíme a neholdujeme alkoholu, ale jestvujú aj ďalšie jednoduché zásady, ktoré ak si osvojíme čím skôr, najlepšie už v detstve, pomôžu nám na celý život.
Jeme málo šalátov
Až 97 percent pacientov ochorie pre pôsobenie rizikových faktorov a podľa odborníkov len v prípade troch percent sa pod toto ochorenie podpisuje genetika, takže ide o zodpovednosť každého. Barbara Štubňová v Rádiu Slovensko oslovila experta na zdravý životný štýl Michala Páleníka, ktorý jej o vláknine povedal: „Odporúčaný denný príjem vlákniny pre mužov je zhruba 30 až 38 gramov denne a u žien je to 21 až 25 gramov denne.“
A hoci skríning na zachytenie nezhubných črevných polypov a včasných štádií rakoviny prebieha cestou kampaní zdravotných poisťovní, oveľa účinnejšie bude, ak sa nad týmito informáciami zamyslíme a začneme aktívne sami meniť naše stravovacie návyky.
Na Slovensku vo všeobecnosti málo dbáme na denný príjem zelených listových šalátov a expert Michal Páleník odporúčané dávky vlákniny zjednodušil, aby sa ľahšie zapamätali pre mikrofón Barbary Štubňovej nasledovne: „Snažte sa mať denne na tanieri aspoň tri kusy zeleniny. Napríklad kus mrkvy, jeden kaleráb, jednu paradajku a k tomu si pridajte ešte jeden kus ovocia. Ak toto splníte, je veľmi pravdepodobné, že vaša denná dávka vlákniny bude dostatočná a to v prípade, ak ostatné potraviny sú ideálne v celozrnnej forme.“
Aspoň jeden kus
Podľa Michala Páleníka nám v prevencii pomôže, ak jedávame polievky, „ak si dáte predovšetkým zeleninovú polievku“.
Zásadu troch kusov zeleniny a aspoň jedného kusa ovocia denne si ľahko zapamätáme a snáď aj ľahko osvojíme.
Energické semienka a orechy
Veľmi veľa vlákniny majú aj orechy a semienka, čiže aj ich konzumáciou pre svoje telo zvýšime príjem vlákniny, no expert pripomína: „Orechy a semienka majú zároveň veľmi veľa energie. Preto sa väčšinou z pohľadu príjmu vlákniny odporúča zelenina a nie jesť kvantá orechov, aj keď sú zdravé, lenže tu platí, že všetkého veľa škodí.“
Viac sa o tom, ako máme meniť naše stravovacie návyky, dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90