Úvod Novinky Tipy z programu

Na nečakanom výlete sledujte mávanie krídel motýľov, ktoré mení aj svet

Teória chaosu priviedla tam, kde sa gága, kikiríka či kráka aj nevšednú krásu.

Na nečakanom výlete sledujte mávanie krídel motýľov, ktoré mení aj svet Zdroj: STVR

Na kontaktnej farme so zvieratkami voľne pohybujúcimi sa v priestore v Dolinke v Lopeji sa stalo už veľa neočakávaných udalostí a príbehov, ale ani majitelia netušili, do čoho sa ešte pustia.

Ľudia si privykli, že na Horehroní majú v Lopeji vlastnú kontaktnú zoo, v ktorej každú chvíľu niečo nové pribudne. Motýlia novinka však prekvapila aj majiteľov farmy, že sa pustia do takejto aktivity by im ani nenapadlo.


Deti si v Lopeji môžu pohladkať alpaku, leguána, kenguru, alebo kozičky či zajačiky, sliepočky, husi a vidieť trebárs líšku či dikobrazov. A teraz si na nich sadajú už aj voľne lietajúce motýle z celého sveta.

Tomáš-Gašpar-Lopej-STVR Zdroj: STVR

Čo vznikne z húsenice

Pre Farmársku revue zakladateľ lopejskej farmy Tomáš Gašpar redaktorke Drahomíre Kyslanovej históriu lietajúcej krásy nevídanej vysvetlil: „Môj švagor mi povedal, že navštívil motýli dom a že je to paráda. Nikdy by mi nenapadlo, že budem chovať aj motýle. Už ako dieťa som uvažoval, čo vznikne z húsenice. Začal som skúšať, čo teda zvládnem a čo nezvládnem a vybudoval som prvý motýlí dom.“

Lopej-farma-motýle-STVR Zdroj: STVR

Deti a motýle

Prvá skúška dopadla nezvyčajne nad očakávanie veľmi dobre. Ľudia zvyknutí prísť na rodinný výlet s deťmi do Lopeja za kontaktnými zvieratkami boli z motýľov nadšení. Deti sa z výletu za zvieratkami vracajú plné veselých spomienok na motýle. Horšie to však bolo zo začiatku pre veľký záujem s výstavnými priestormi, ako Tomáš Gašpar spomínal: „Náš prvý motýlí dom mal tri krát šesť metrov a stal sa veľkou atrakciou na Horehroní.“

Lopej-motýľ-fialový-kvet-STVR Zdroj: STVR

Po prvých experimentoch so zakúpeným baldachýnom a pár kuklami vznikol prvý motýli dom a teraz už v oveľa väčších rozmeroch. Tak si Tomáš Gašpar začal plniť svoj detský sen: „Postavili sme väčší motýlí dom, do ktorého sme dokázali zakomponovať aj naše exotické zvieratá, ako sú leguány.“

kŕmenie-motýle-STVR Zdroj: STVR

Zaujímavé kŕmenie

Pestrofarebný svet má dva chodník a priestory veľké o rozlohe deväť krát štyri metre. Lietajúcu exotickú nádheru kŕmia ako Tomáš Gašpar vysvetlil, „trošku nahnitým ovocím, ktoré už obsahuje cukry, to majú veľmi radi a potrebujete ešte minerálnu zmes, ktorú máme v štrku v chodníku a dávame im aj nektár z fruktózy.“

Lopej-dom-motýľ-STVR Zdroj: STVR

V podobe netopiera

V motýľom dome vidíte všetky štádiá zrodu motýľov od vajíčok, húseníc, kukiel, až po „rôzne pásikavé, modré, žlté, čierne, veľké modré, najmä modré morfá, tyrkysové, ktoré sa ľuďom páčia a pripomínajú letiaceho netopiera (attacus atlas),“ lietajúce nádhery. A tie vás obklopia tak, že „lietajú ako vážky. Zrazu máte motýľa na pleci a potom náhle je na druhej strane motýlieho domu“.

húsenica-STVR Zdroj: STVR

Nezašliapnite húsenicu, prosím

Pozor musia dávať návštevníci aj na chodníku, lebo by sa mohlo prihodiť nešťastie a ľahko by mohli zašliapnuť nejakú na prvý pohľad možno aj odpornú chlpatú húsenicu, z ktorej sa však po zakuklení vyliahne lietajúci krásavec.

surikaty-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Surikaty, sliepky, motýle

Redaktorku Drahomíru Kyslanovú to priviedlo až k zamysleniu sa nad známou teóriou chaosu, či mávnutie krídel motýľa v džungli nespôsobí na druhom konci našej planéty trebárs tornádo: „Na farme Dolinka sa môžete zamyslieť aj nad tým, či niečo také nežné a nenápadné ako je mávnutie motýlích krídiel dokáže zmeniť beh sveta.“

dom-motýľov-Lopej-STVR Zdroj: STVR

A tak ku surikatám, kengurám, alpakám, sliepkam, kačkám, húsatám, líškam, leguánom či dikobrazom pribudol v Lopeji samostatný pestrofarebný lietajúci svet.

Viac sa o kontaktnej farme v Lopeji dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90