Úvod Novinky Tipy z programu

Chcete mať zdravý chrup po celý život? Pozrite si, ktoré bežné jedlá poškodzujú náš chrup

Je v našich silách, aby sme to dosiahli.

Chcete mať zdravý chrup po celý život? Pozrite si, ktoré bežné jedlá poškodzujú náš chrup

Zdravý chrup na celý život je cieľ, ktorý musia začať napĺňať už rodičia u malých detí.

Neučte deti báť sa zubárov

Nejde len o učenie správnych návykov, ako si máme zuby čistiť, ale podľa zubára MUDr. Juraja Babčana ide aj o to, aby sme deti nenaučili sa zubára báť. V Dámskom klube varoval: „Neučte svoje deti umývať si zuby vetou, že ak si ich neumyješ, pôjdeš k zubárovi. Tým už dopredu dieťa zubárom strašíme.“

zuby-víno-pixabay

Ako Juraj Babčan zdôraznil: „Vyspelé štáty s najlepšími výsledkami pri udržiavaní zdravého chrupu počas celého života majú vytvorené najmä dobré systémy prevencie.“

K zubárovi sa oplatí chodiť na preventívne prehliadky čo najčastejšie a najmä pravidelne.

Horúca káva, biele víno, zemiaky aj banány

Zuby poškodzuje pitie horúcej kávy, či čaju, fajčenie a pitie aj bieleho vína, ktoré obsahuje veľa kyseliny narúšajúcej sklovinu. Moderátorka Iveta Malachovská sa pýtala v mene divákov na mnohé stereotypy. Napríklad, či je pravdivé tvrdenie, že po konzumácii jablka si už zuby večer čistiť nemusíme. Zubár vysvetlil: „Jablko ako ovocie obsahuje kyseliny a cukry, ktoré nám môžu začať v ústach kvasiť a poškodia nám zubnú sklovinu.“

zuby-čistenie-pixabay

Medzi rovnako škodlivými potravinami objavíme prekvapivo aj banány, ktoré obsahujú tiež veľa cukrov, navyše sú lepkavé a ich zvyšky sa udržia v chrupe. Začína kvasný proces a ten oslabí sklovinu. Podobne môžu zuby poškodiť aj škrobové potraviny, ktorými sú zemiaky, biely chlieb, či celozrnné pečivo. Rafinované uhľohydráty sa totiž v našich ústach vďaka baktériám v slinách rozkladajú na cukor a ten potom kvasí. Preto moderátorku Ivetu Malachovskú zaujímalo, koľkokrát za deň si teda máme čistiť zuby?

Koľkokrát za deň si máme čistiť zuby?

Odborník Juraj Babčan neodporúča čistenie zubov po každom jedle, ak niekto konzumuje viackrát za deň, ústa si vyplachujte: „Podľa už dávno zistených výsledkov si stačí umyť zuby raz za 24 hodín, ale skutočne kvalitne a poriadne. Keďže takéto umytie málokto dokáže, odporúča sa umývať zuby pravidelne aspoň dvakrát do dňa a to ráno a večer.“

Zubár varuje ľudí od pitia najmä sladených nápojov colového typu, či džúsov. Preto Ivetu Malachovskú zaujímalo, či čerstvá šťava z ovocia je teda v poriadku a zdravá? Juraj Babčan zdôraznil: „Určite nie. Čerstvá šťava z ovocia tiež obsahuje veľa cukrov a kyseliny, čiže tiež dochádza k poškodeniu skloviny.“

zuby-džúsy-pixabay

Podľa zubára je neskoro, ak dieťaťu začneme v neskoršom veku odopierať sladené nápoje, ak je na ne naučené: „Dieťa má byť od mala vedené k tomu, aby pilo skôr čistú vodu, než sladké nápoje.“

Ak už je na cukry vychované, ťažko bude rady dospelých piť čistú vodu brať v neskoršom veku vážne.

Po citrusoch hodinu čakáme

Nebezpečné pre zubnú sklovinu je aj citrusové ovocie. Po jeho konzumácii, alebo po pití štiav, Juraj Babčan neodporúča hneď si čistiť zuby: „Naša zubná sklovina je vďaka citrusovým šťavám oslabená a ešte si ju viac čistením zubov poškodíme. Preto po citrusovom ovocí počkáme s čistením aspoň hodinu.“

zuby-ošetrenie-pixabay

Nebezpečný pre náš chrup je aj ocot. Preto by sme mali trebárs kyslé uhorky konzumovať s mierou a rovnako s mierou ochutnávať rôzne zálievky.

Jediná cesta je pravidelná prevencia

Podľa Juraja Babčana je aj tak najdôležitejšia prevencia, teda pravidelná návšteva zubných odborníkov.

Viac sa o problematike zdravého chrupu na celý život dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90