Úvod Novinky Tipy z programu

Pozrite si pamäťovú komoru a tristoročnú lipu s obvodom kmeňa sedem metrov

Prírodný unikát vytvoril Talian. Viete, kde nájdete jeden z najväčších parkov u nás a čo znamená Rajčuľa?

Pozrite si pamäťovú komoru a tristoročnú lipu s obvodom kmeňa sedem metrov Zdroj: STVR

Majestátna tristo ročná lipa v parku pri kaštieli v Lednických Rovniach patrí k viac ako 188 chráneným stromom na Slovensku. Vysoká je nad 30 metrov a obvod má už takmer sedem metrov. Dominika Kusá v Slovensku v obrazoch bola zvedavá, ako vzniklo jej zaujímavých šesť ramien, o čom jej Eva Kucejová referentka životného prostredia obecného úradu povedala: „Stalo sa to pri poškodení vetvy sadeničky, ktorá sa postupne rozrástla na šesť akoby samostatných ramien, ktoré postupne rokmi zrástli do seba a vytvorili takýto krásny monumentálny strom.“

šesť-ramenná-lipa-Lednické-Rovne-STVR Zdroj: STVR

Gróf cestovateľ a zakladateľ

Jeden z našich najväčších parkov na Slovensku, ktorý sa nachádza v obci Lednické Rovne založil a vybudoval v 18. storočí šľachtic talianskeho pôvodu, ako informácie doplnila Eva Kucejová: „Gróf d'Aspremont-Lynden bol veľmi veľký milovník prírody a rád cestoval. Z každej cudzokrajnej cesty si priniesol rastlinky, ktoré tu vysadil. Máme tu viac ako 3200 druhov stromov.“

Rajčuľa-Lednické-Rovne-STVR Zdroj: STVR

Mnohé z nich sú botanickými raritami. Park v Lednických Rovniach sa podarilo vďaka nórskym fondom obnoviť na rozlohe 18,5 hektára. Starosta Lednických Rovní Marián Horečný k prácam dodal: „Ide o významný park v strednej Európe a raritu, o ktorej častokrát nevedia ani naši ľudia z okresu.“

park-Eva-Kucejová-STVR Zdroj: STVR

Eva Kucejová pri torze

Zrekonštruovali ho na základe starých máp. Vysadili množstvo nových drevín, ale ponechali aj staré zvyšky, lebo ako Eva Kucejová dodala: „Nechávame torzá stromov zámerne pre chrobákov a živočíchov, ktorí sa v parku nachádzajú.“

kaštieľ-Lednicke-Rovne-STVR Zdroj: STVR

Na jazdeckej lúke v parku kedysi šľachta preháňala kone z blízkeho kaštieľa a Marián Horečný vysvetlil aj jej názov: „Kedysi sa tu na koňoch rajtovalo, tak sa toto miesto pôvodne volalo Rajčula.“

jazero-Lednické-Rovne-STVR Zdroj: STVR

Ako v Chorvátsku

Chodníky vysypali drveným drevom a sprístupnili aj lužnú časť parku vďaka roštovým chodníkom z dubového dreva, kde sú „nabité dlhé agátové koly“, o ktorých starosta Marián Horečný hovorí, že „podobné sú na Plitvických jazerách v Chorvátsku“. Dostanete sa po noch až k tunajšiemu jazierku.

mauzóleum-Radovan-Stoklasa-TASR Zdroj: TASR, Radovan Stoklasa

V mauzóleu pochovaný

O rozvoj parku sa zaslúžil v 19. storočí podnikateľ Jozef Schreiber (1835-1902), ktorý vlastnil kedysi skláreň v Lednických Rovniach a tu ho aj podľa jeho vôle pochovali do mauzólea, ktoré tu dal na to postaviť.

Horečný-Marián-STVR Zdroj: STVR

Marián Horečný a nórske umenie

Momentálne obec v parku vytvorila priestor na umiestňovanie novodobých umeleckých diel. Prvá výtvarná kupola sa tu stala už ďalšou dominantou, o ktorej Marián Horečný prezradil: „Je to pamäťová komora a vytvorili ju nórski umelci.“

gotická-brána-Lednické-Rovne-STVR Zdroj: STVR

Rodiny s deťmi

Rekonštrukcie sa dočkal aj gotický chrám spolu s chrámom bohyne Minervy, či pôvodný gotický kostol s pôsobivými vitrážami a pôvodná vstupná gotická brána.

Nečudo, že sem chodia ľudia na piknik, či rodiny s deťmi sa poprechádzať nádherným starobylým parkom, o čom sa viac dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90