Ako odznelo aj vo Farmárskej revue, sadiť môžete vo svojej záhrade počas celého roka. Moderátora Jána Škorňu zaujímali aktuálne špecifiká letného sadenia.
Dostatočná závlaha
Odpovedal ako zvyčajne naslovovzatý ovocinársky expert Ľudovít Vašš, ktorý na úvod zdôraznil: „Ak chceme vysádzať počas vegetačného obdobia cez leto, tak dbáme na to, aby sme rastliny dostatočne zavlažovali.“
To je taký samozrejmý predpoklad, že na závlahu záhradkári nezabudnú, ale ovocinársky expert má ešte viac zaujímavých rád, ktoré sú dobré, ak ich ovládame: „Nenechávajme novo vysadené rastliny zarásť v tráve, lebo trávnik spotrebuje väčšinu okolitej vlahy.“
Bez umelých hnojív
Navyše, Ľudovít Vašš odporúča, aby sme si na výsadbu nevyberali tie rastliny, ktoré boli pestované v rašeline. Najlepšie by bolo, ak sa rozhodneme vybrať také, ktoré „boli pestované bez umelých hnojív, lebo tie v rašeline a s umelými hnojivami sú pestované akoby hydroponicky a ťažko si potom privykajú na naše prirodzené záhradné podmienky“.
Ak už však takéto rastliny máme kúpené a museli sme ich z rôznych príčin vysadiť teraz v lete, Ľudovít Vašš odporúča, aby sme „ich prvé týždne rozmaznávali,“ aby si ľahšie a rýchlejšie privykli na nami vytvorené podmienky čím skôr postupne a neboli rastliny vystavené príliš veľkým zmenám náhle.
Bobuľové ovocné dreviny
Ako príklad ukázal ovocinársky expert pred kamerou muchovník, „ktorý je pekne prekorenený a je pestovaný v substráte, ktorý nebol vyživovaný umelými hnojivami a ani teda rašelinou“. Ďalšiu dobrú radu pri vysádzaní bobuľového ovocia pridal Ľudovít Vašš hneď na to: „Takéto rastliny sadíme trošku hlbšie, než ako doteraz prirodzene rástli, aby si vytvorili ďalšie poschodie koreňov.“
Posilníme koreňový systém
Čiže ak ich zasadíme viac do zeme, posilníme koreňový systém rastlín, čo podľa Ľudovíta Vašša znamená, že „sa nám rastliny lepšie ujmú a nepresychajú nám“, čo je veľká vec, ak im vieme pomôcť, aby nevyschli. Lenže ovocinársky expert dodal ďalšiu dôležitú radu: „Pred samotnou výsadbou korienky rastlinky rozoberieme do strán tak, aby sa dostali do väčšieho priestoru a dokázali prijať viac vlahy. Zhluk koreňov preto rozbabreme a vtedy sa nám rastlina lepšie ujíma.“
Rady Ľudovíta Vašša sú zaujímavé a vôbec nie sú zložité na pochopenie, pričom viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90