Podľa vedeckej štúdie, o čom informovali na Jednotke, ľudia aktívni najmä v noci vedú nezdravý spôsob života.
Vysoké riziko
Riziko predčasnej smrti je preto u nich o deväť percent vyššie, ako u ľudí, ktorí vstávajú skoro ráno tzv. rannými vtáčatami a sú aktívni cez deň. Vedci sledovali vplyv chronotypu (prirodzený sklon človeka spať v určitom čase) na zdravie.
Zdroj: STVR, Stanislav Háber
Vedci z Helsinskej univerzity publikovali svoje výsledky skúmania vo vedeckom časopise Chronobiology International. Výsledky naznačujú, že vnútorné biologické hodiny nepriamo ovplyvnili aj úmrtnosť skúmaných ľudí.
Na vine je nezdravý životný štýl
Nesúviselo to však priamo s časom a množstvom spánku, ale s tým, že „sovy“ (ľudia aktívnejší v noci) v omnoho väčšej miere konzumovali tabak a alkohol. Špecialista na spánkvoú medicínu profesor Bhanu Prakash Kolla pre CNN vysvetlil: „Už dlho vime, že tí, ktorí uprednostňujú večerný život, mávajú s väčšou pravdepodobnosťou poruchu užívania alkoholu a tiež častejšie užívajú iné návykové látky vrátane tabaku.“
Už predchádzajúce výskumy zistili, že u ľudí pracujúcich na nočné zmeny je vyššie riziko srdcovocievnych ochorení. A teda ľudia pracujúci v nočných zmenách asi návykové látky ako alkohol nekonzumujú. Je teda pravdepodobné, že nočná práca fakt škodí nášmu zdraviu.
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.