Kedysi, ak mali v regióne dostupnú jaskyňu, ľudia ju využívali ako podzemnú chladničku na uchovávanie potravín.
Prechádzka v podzemí vás vychladí
Momentálne vo vrtošivom horúcom počasí sa do jaskyne turisti chodia prejsť v krásach podzemia a zráoveň schladiť. Z obrovského jaskynného komplexu, aký sa nachádza pod zemou Slovenska, poznáme podľa zistení odborníkov iba malý zlomok. Sprístupnených jaskýň pre verejnosť máme trinásť a na západnom Slovensku je len jedna. Do jaskyne Driny neďaleko Smoleníc vošli ako prví v roku 1929 Ján Banič a Imrich Vajsábel. Predtým sa o to pokúšali mnohí. Medzi nimi bezúspešne aj vynálezca padáka Štefan Banič so synom.
Jaskyňa Driny
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Správca jaskyne Driny Peter Zvonár priblížil, že keď je vonku 36, tak vnútri v podzemí len plus 8 stupňov Celzia: „Väčšina jaskýň je vytvorených riečnym tokom, kým Driny bola vytvorená tektonickou činnosťou a až potom dekorácie vytvorila korózia vody.“
Za špecialitu jaskyne považuje Peter Zvonár kvaple visiace zhora: „Ide o klasické záclonovité stalaktity, z ktorých niektoré sú dokonca vyzdobené zúbkovitými okrajmi, čo je špecialita jaskyne.“
Bohatá pastva pre oči
Keďže ide o tektonickú jaskyňu, bola zanesená až do štvormetrovej výšky rôznymi sedimentami. Po ich vyčistení v podzemí je čo obdivovať, lebo vnútornú výzdobu jaskyne už vytvorila životodárna voda.Návštevníci v jaskyni Driny nájdu okrem kvapľových záclon aj skamenené vodopády, či podľa slov Petra Zvonára zasa pre Rádio Regina Západ aj sieň kráľa Svätopluka, keďže v kvapľoch vidno všeličo:„S troškou fantázie tieto útvary pripomínajú postavu sediaceho kráľa.“
O prírodných krásach jaskyne Driny sa dozviete viac z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90