Ako v Rádiu_FM vysvetlila Zuzana Líšková a uviedla zaujímavú tému pre mnohé rodiny: „Poruchy príjmu potravy sú na vzostupe. Bulímia alebo mentálna anorexia sú dobre známe, ale je ich oveľa viac. Výnimkou nie sú ani diagnostiky v útlom detskom veku.“
Riaditeľka neziskovej organizácie Chuť žiť Valentína Sedileková pre Rádio_FM dodala: „Štatisticky každá šiesta žena má nejakú túto formu ochorenia. Poruchy príjmu potravy je psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou.“
Zjete aj jedlo z koša?
Keďže z psychických ochorení majú poruchy príjmu potravy najvyššiu úmrtnosť, sú veľmi závažné. Valentína Sedileková uviedla aj šokujúcu informáciu: „Naša kolegyňa liečila šesťročného chlapčeka s mentálnou anorexiou.“
Medzi menej známe poruchy patrí aj záchvatové prejedanie sa. Podľa Valentíny Sedilekovej mali už aj oni takéto prípady: „Obracajú sa aj na nás ľudia s týmto problémom a mali sme už aj my v programe pomoci ľuďom so záchvatovým prejedaním sa. Takíto ľudia si dlho mysleli, že majú len slabú vôľu, že nevedia schudnúť. Záchvaty prejedania sa sú charakteristické tým, že za krátky čas je zjedený veľký objem jedla.“
Takíto ľudia strácajú kontrolu nad jedlom. Neviete ovplyvniť, koľko toho zjete a ani to, čo zjete. Valentína Sedileková uviedla zaujímavé príklady: „Niekedy je to maslo zmiešané s cukrom. Niekedy sú to len čisté cestoviny, ale aj jedlo z koša a omrvinky zo zeme.“
Dôležitá je podpora rodiny
Ak zjete z ničoho nič dve bonboniéry, alebo hrnček nutely, zbystríte pozornosť. Máte zrejme nesprávny vzťah k jedlu a môže to signalizovať aj závažnejšiu diagnózu. Valentína Sedileková ponúkla: „Poskytujeme programy pomoci, medzi ktoré patrí aj bezplatná linka pomoci a mailová poradňa. Máme však aj psychologické či nutričné poradenstvo a to aj pre rodičov detí s týmito ochoreniami. Ide nám o dostupnú a kvalitnú liečebnú podporu.“Liečba porúch príjmu potravy je o zmene pohľadu na samého seba. Ide o náhradu zvládania stresu inými zdravšími spôsobmi, ako je trestanie sa odopieraním jedla, či prejedanie sa. Ukazuje sa, že výskyt týchto porúch je častý a preto je dôležité ich správne rospoznať a liečiť. Dôležitá je tiež potreba zapojiť do procesu rodinu či partnera.
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.