Protiplesňový efekt
Okrem termoregulácie tela má totiž potenie pre ľudské zdravie ďalšie dôležité benefity.
Prečo sa potíme a prečo je to dobré. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Preto Barbara Štubňová oslovila experta na zdravý životný štýl Michala Páleníka : „Pot obsahuje malé množstvo odpadových produktov ako sú močovina, kyselina mliečna, rôzne elektrolyty ako je sodík alebo draslík. Pot má rovnako tzv. antibakteriálne účinky a rovnako antifungálne to znamená protiplesňové, vďaka čomu pomáha obmedzovať rast mikroorganizmov na povrchu našej kože.“
Kofeín a alkohol nás potia viac
Nepotíme sa však všetci rovnako. Michal Páleník
upozorňuje
, že
„potenie môžu ovplyvňovať aj niektoré potraviny. Zvýšené potenie badáme u ľudí, ktorí zvyknú jedávať najmä pikantné alebo prijímajú viac kofeínu prípadne alkoholu.“
Pritom ide aj o vek, či o genetickú predispozíciu a hormonálne zmeny, lebo inak sa potíme „počas puberty, tehotenstva, alebo počas menopauzy,“ kedy sa môže zvýšiť potenie. Rovnako pri disfunkciách štítnej žľazy sa môžu ľudia takisto viac potiť a podľa Michala Páleníka: „Všeobecne ľudia, ktorí majú lepšiu telesnú kondíciu, teda športovci, sa potia o niečo viac.“
Tukové tkanivo zohrieva
Ich telo sa totiž snaží efektívnejšie a rýchlejšie „regulovať telesnú teplotu, aby sa neprehrievali“ . Rovnako viac sa potia ľudia s obezitou, alebo ak majú ako Michal Páleník dodáva „pár kíl navyše“ . Tukové tkanivo má okrem iného aj termoregulačnú funkciu a „dá sa povedať, že nás zahrieva. Takže ak máme príliš veľa tukového tkaniva, potíme sa viac.“
Máme tak zvýšené
riziko dehydratácie
a preto si musíme dávať pozor na zvýšený príjem tekutín.
RTVS online
25 50 75 90