V staršej dobe kamennej sa ľudia rozhodli využiť reliéf terajšej Liptovskej kotliny, ktorý vytvára prirodzený uzavretý celok zo severu a z juhu chránený pásmom hôr. Na vrchu Sidorovo, kam vás zavedie kamera Televíkendu, už Matej Bel nad malebným Vlkolíncom objavil stopy hradu.
Bolo to skôr opevnenie, aké vytvorila príroda a človek dotvoril, ale už v roku 1870 tu našli hlinené črepy a bronzový predmet z pravekých čias. Milan Kolčák z Informačného centra Ružomberka dodal: „Náučná tabula vás na Sidorove poučí viac, ale kto sa trochu vyzná, môže si všimnúť v teréne pôvodné valy, ktoré sa tu nachádzali. Reálne ich laik však veľmi neuvidí.“
Pestrá farebnosť domov
Výstup na vrch Sidorovo nad osadou Vlkolínec sa vyplatí však aj z iných dôvodov. Vlkolínec je od roku 1993 zapísaný medzi pamiatkami UNESCO ako kultúrne dedičstvo ľudstva. Chránený však bol u nás už od roku 1977, keď bola mestská časť Ružomberka Vlkolínec vyhlásená ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Milan Kolčák vysvetlil, v čom je výnimočná: „Lokalita je výnimočná tým, že na rozdiel od iných skanzenov je Vlkolínec pôvodne osídlenie na pôvodnom mieste s pôvodnými domami.“
Pestrá farebnosť domov Vlkolínca, kde nájdete viacero historických expozícii, vyplývala podľa Milana Kolčáka z týchto dôvodov: „Drevenice na Liptove či Orave bežne maľovali rôznymi farbami na ošetrenie dreva. Vo Vlkolínci, kde je veľmi vlhko a chceli drevo ošetriť, si ich namaľovali pestro pre ťažký život, aký tu mali, aby si ho spravili farebnejší.“
Panoráma Nízkych Tatier
Výlet z Vlkolínca na vrch Sidorovo, odkiaľ uvidíte Vlkolínec ako z lietadla z výšky, nie je náročný. Je však dosť strmý a chodník vedie hustým zmiešaným lesom miestami po skalách. Určite si vezmite turistickú obuv a dobrú kondíciu. Strmina je nebezpečná najmä pri zostupe. Na vrchu Sidorova je však vybudovaná terasa. Milan Kolčák dodal: „Terasa má aj zábradlie kvôli bezpečnosti, aby sa náhodou z výstupu rozjašení turisti nezranili pádom zo strmých zrazov.“
Uvidíte takmer celú Liptovskú kotlinu, panorámu Nízkych Tatier, lanovku na Veľkej Fatre a aj na Malinom Brde. Ak si k tomu prirátate fakt, že pôjdete po miestach, kde sa ľudia ukrývali už v praveku a stavali si opevnenie, pocítite aj múdrosť tisícročných pamätí týchto miest.
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90