Môžeme ovplyvniť naše duševné zdravie vďaka tomu, čo máme na tanieri? Spýtala sa Barbara Štubňová v
Rádiu Slovensko naslovozvatého odborníka na zdravý životný štýl
Michala Páleníka. A dostala zaujímavú odpoveď.
„Áno, sú potraviny, ktoré podporujú naše mentálne zdravie. Všeobecne sú to potraviny, ktoré sú považované za zdravé v súvislosti s rôznymi ochoreniami a prevenciou. Sú súčasťou rôznych diét najmä tzv. stredomorskej stravy. A sú to predovšetkým ryby, ktoré sú také trošku tučnejšie, ale sú považované za veľmi zdravé.“
Dekosahaxaenová a eikosapentaénová
Odborník Michal Páleník
ich hneď aj vymenoval
z radu rýb:
- losos
- sardinky
- makrely
- pstruh
Zdôvodnenie je podľa odborníka jednoduché : „Sú bohaté na Omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú esenciálne pre zdravie mozgu. Je to predovšetkým kyselina dekosahaxaenová a eikosapentaénová, ktoré pomôžu zlepšiť náladu a znižujú rovnako príznaky depresie a úzkosti.“
Špeciálnou kategóriou sú medzi potravinami, ktoré podporujú naše mentálne zdravie okrem rýb aj semienka a oriešky:
- vlašské orechy
- mandle
- chia semienka
- ľanové a tekvicové semiačka
Zdravé tuky, horčík, zinok
Odborník na zdravý životný štýl Michal Páleník vysvetlil : „Najmä vlašské orechy, mandle, alebo chia semienka, prípadne ľanové a tekvicové semienka obsahujú zdravé tuky, horčík, zinok a vitamíny skupiny B, ktoré sú rovnako nevyhnutné pre správne fungovanie nervovej sústavy a môžu tiež pomáhať znižovať stres a zlepšovať náladu. Ďalšie potraviny ktoré nám pomáhajú na mentálne zdravie, sú napríklad listová zelenina ako špenát, kel, brokolica, ktoré sú bohaté na vitamíny skupiny B, ktoré sú spojené tiež so znížením rizika depresie.“
Potraviny, ktoré podporujú mentálne zdravie Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Samostatnú kapitolu predstavuje bobuľovité ovocie, ktoré „je bohaté na antioxidanty, čo chránia naše mozgové bunky a ďalej fermentované potraviny."
Z fermentovaných potravín to sú:
- jogurt
- kefír
- kyslá kapusta
- kim-chi a mi-soo
Lebo ako
Michal Páleník
vysvetlil:
„Zdravé črevá sú spojené s mentálnym zdravím. Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu v produkcii tzv. neurotranzmiterov ako je serotonín, ktorý ovplyvňuje náladu. Napr. vajcia sú veľmi bohaté na tzv cholín a vitamíny skupiny D a B12, ktoré sú dôležité pre mentálne zdravie.“
Čokoláda je ovocie či zelenina?
Fermentované potraviny sú veľmi cenné, keďže v jednom grame obsahujú až milión živých baktérií, ktoré sú dôležité pre naše črevá. A črevá sú podľa Michala Páleníka spojené s našim mentálnym zdravím. To ovplyvňuje aj čokoláda s vysokým obsahom kakaa a celý rad ďalších zdravých potravín, ako sú celozrnné pečivá, či zelený čaj.
Kakao je podľa niektorých názorov ovocie, keďže dozrieva v korunách stromov. Fakt, že ide o bôby zasa využívajú tí, ktorí trvdia, že kakao je zelenina. Predtým, než z kakaa vznikne čokoláda,
bôby prechádzajú fermentačným procesom
a potom pražením. Pomáhajú teda našim črevám a celému organizmu. Čokoláda obsahuje horčík, meď, draslík, vápnik a účinky kakaa majú schopnosť ovplyvniť inzulínovú rezistenciu, teda znižuje riziko cukrovky.
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90