Úvod Novinky Tipy z programu

Chcete vychovať mladého džentlmena? Odborníčka vám poradí, ako na to

Záhady výchovy majú spoločné znaky, ktoré ak poznáme, tak sa nepomýlime.

Chcete vychovať mladého džentlmena? Odborníčka vám poradí, ako na to

Pri výchove detí platí podľa psychologičky Evy Fazekašovej zásada: „V rodine sa princípy mužský a ženský musia dopĺňať a nie si konkurovať.“

Najjednoduchšie a najťažšie

Platí pri výchove najpresnejšie pravidlo, ktoré je aj najjednoduchšie a možno aj najťažšie, že v rodine je potrebné ísť pri výchove vlastným príkladom. Džentlmen chápe, že rola ženy v spoločnosti ako matky v rodine prináša na nežnejšie pohlavie iné nároky a dokáže ich správne oceniť.

Preto Eva Fazekašová v Rádiu Regina Východ upozornila: „Sme si rovní pred zákonom, u veriacich pred Bohom, ale v určitých činnostiach a reakciách sme predsa len iní. Zotieranie rozdielov platí napríklad v prípade, že žena má mať rovnaký plat za rovnakú prácu ako muž. Sú však určité činnosti a situácie, kedy muž a žena budú emočne reagovať inak.“

deti-objatie-strom-Stanislav-Háber-STVR

Základy správania získavame v rodine, kde má každý rodič svoje miesto. Preto odborníčka radí, aby deti vnímali mamu ako priateľku, ale aj ako matku so svojimi právami a povinnosťami, ktoré je dobré, ak manžel a otec oceňuje. Najhoršie je, ak naopak, otec ukáže.

„Svoju nadradenosť, povýšenosť a schopnosť, ako dokáže žene ublížiť. Správne je, ak deti naučíme, že nemusíme všetci robiť všetko rovnako. Ten iný prísun aktivity aj nemateriálneho vkladu je rovnako cenený. Mama pre deti príde do školy, vyperie, navarí, čo je rovnako dôležité, ako keď otec donesie výplatu, za čo si zaplatíme značkové oblečenie alebo dovolenku. Podiely či už materiálnej alebo emočnej povahy sú rovnaké. Najlepšie je, ak deti v rodinách vnímajú dopĺňanie mužského a ženského princípu ako harmóniu, nie ako súperenie.“

Hovorme o rešpekte k ženám

Ak hovoríme o rešpekte k ženám, potom je najlepší príklad, ak ho vieme v rodine prirodzene prejavovať. Psychologička Eva Fazekašová dodáva:

„A nielen v tej rodine. Rovnaký princíp, aký platí v rodine uplatňovať aj smerom k inej societe na verejnosti. Otec, ktorý je voči manželke pozorný, aj tú ženu pochváli, aj ju obdarí a vysvetlí deťom, že mama je vzácna a jej práca je cenená, ak to neurobí voči inej žene na verejnosti, tak to dieťa začne prehodnocovať. Preto tolerancia musí byť nielen voči žene v rodine, ale aj na verejnosti.“

deti-preliezačky-Stanislav-Háber-STVR

Ak napríklad otec v dopravnom prostriedku neprepustí svoje miesto staršej žene, lebo ju nepozná a sa ho to netýka, že ona stojí, nuž potom nestačí, ak to dieťa vidí, že si „mamu váži. Onedlho to dieťa bude prehodnocovať tento postoj“.

Mal by totiž byť aplikovaný ako k vlastným ženám v rodine, tak aj voči cudzej žene v inom prostredí, lebo podľa psychologičky: „Tá vnímavosť, ústretovosť, zdvorilosť a džentlmenstvo je najlepšie uplatňovať stále aj voči cudzím ženám.“

Až vtedy môžeme naozaj povedať, že sme viedli naše deti k tomu, aby vo svojich ďalších vzťahoch „naozaj vnímali inakosť postavenia muža a ženy, ale pritom rovnocenne“.

Viac sa o výchove detí dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90