Úvod Novinky Tipy z programu

Prečítajte si rady, čo robiť pri záplavách

Prečítajte si niekoľko praktických rád, čo robiť pri záplavách.

Prečítajte si rady, čo robiť pri záplavách

Na Slovensku sú momentálne postrachom záplavy a veterná smršť, ktoré sa už, žiaľ, aj udiali na viacerých miestach a vo viacerých regiónoch. Problémom sú dostupnosť pitnej vody a dodávky elektriny.

Dunaj-Eurovea-Stanislav-Háber-RTVS

Slovenský hydrometeorologický ústav vydáva výstrahy, ktoré neradno podceňovať, ak si spomenieme, aká úžasná masa vody zaplavila Bratislavu v júni 2013, kedy vlny zalievali stromy a cesty aj pri Eurovei. Ako odznelo v Správach STVR, momentálne hrozia podľa expertov možno ešte zhoršenie záplav.

Zelená vlna vždy aktuálna

Čakajú nás zrejme aj príchody povodňových vĺn zo zahraničia podobne ako v roku 2013 z Rakúska či Česka, pričom môže prísť aj k ďalším vyšším úhrnom dažďa na našom území, či k zmenám počasia a náhlym zrážkam.

povodeň-Bratislava-Stanislav-Háber-STVR

Výstrahy pre motoristov neustále aktualizujú pracovníci Zelenej vlny vysielanej v Rádiu Slovensko a na ďalších staniciach STVR. Nepriazeň počasia na celom území Slovenska má totiž výrazný vplyv na dopravu.

Zároveň si môžete aktuálne informácie vyhľadať na našej Zelenej vlne aj na webe či priamo vo vašom mobile. Na úsekoch Moravy a v mestskej časti Bratislavy Devína, ale aj v mnohých mestách a obciach najmä na Záhorí aktívne konajú protipovodňové štáby, ktoré riešia záplavy a ich hrozby.

Odstraňujú popadané stromy

Odstraňujú sa popadané stromy a hasiči majú plné ruky práce a stále sú v pohotovosti.

pilčík-padnutý-strom-Stanislav-Háber-STVR

Výstrahy sa týkajú aj silného vetra. Na Zelenej vlne upozorňujú motoristov, aby neparkovali svoje vozidlá pod stromami a ak sa to dá „ani pri starých opustených budovách.“ Vietor spôsobuje pády nielen konárov, ale aj celých stromov v podmočenej pôde.

Zmeny aj za jednu noc

Varovania Slovenského hydrometeorologického ústavu opakovane upozorňujú nielen na stúpajúci Dunaj v Bratislave, ale aj hladiny iných vodných tokov na celom Slovensku.

Bratislava-povodeň-Stanislav-Háber-STVR

K zmene často môže prísť za jednu noc, keď lokálne padne na malom území príliš veľa zrážok. Často sa stáva, že extrémne búrky poškodia odberné miesta, ktoré zostanú odpojené od elektriny aj na viac hodín. Rovnaké, ba aj oveľa horšie skúsenosti majú naši európski susedia a partneri.

V Česku vyčíňalo na južnej Morave pred tromi rokmi dokonca tornádo (24. júna 2021), pri ktorom zomrela aj jedna Slovenka, v Nemecku ničivé záplavy v júli pred tromi rokmi spôsobili smrť niekoľkým stovkám obetí. Nič horšie v Nemecku nezaznamenali z masových tragických udalostí už viac ako 70 rokov a ani teraz tam nemajú pokoj.

Bratislav-Dunaj-Stanislav-Háber-STVR

Ničivé záplavy zasiahli vtedy aj oblasti Belgicka, Francúzska, Holandska, či Londýna. Európska služba pre predpoveď silných búrok ESTOFEX vydáva pravidelne výstrahy týkajúce sa aj Slovenska, či našich bezprostredných susedov.

Ochrana života a majetku


Existujú dané pokyny, ako pri 3. najvyššom stupni výstrahy pred extrémnymi búrkami spojenými so silnými lejakmi, či krupobitím a silným nárazovým vetrom správne postupovať.

Eelektrické-vedenie-záplavy-František-Iván-TASR.jpg

Tu sú zásady, čo môžeme urobiť, aby sme chránili ľudské životy a majetok:
  • nezdržiavať sa na voľnom priestranstve
  • nevychádzať z domu
  • zabezpečiť všetky okná a dvere
  • odstrániť z dvorov voľné predmety
  • zabezpečiť domáce zvieratá
  • parkovať ak sa dá v garážach, alebo pod prístreškami
  • neparkovať pod stromami a pri starých budovách

Ak už dôjde k záplavám, existuje niekoľko zásad, z ktorých najdôležitejšia je, aby sme v prvom rade chránili životy ľudí.

záplavy-pitná-voda-Radovan-Stoklasa-TASR

Je nutné čo najrýchlejšie dostať všetkých ľudí a zvieratá zo zaplavených území do bezpečia. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zdôrazňuje pri likvidácii následkov záplav tieto zásady:

  • dôsledne dbať na hygienu
  • ruky si často dôkladne umývať mydlom
  • každú odreninu okamžite vydezinfikovať
  • dezinfikovať aj štípance od hmyzu
  • zvýšiť pozornosť na zanesenie infekcie do očí a nosa

Pri pretieraní nosa, očí, či aj celej tváre ÚVZ SR odporúča používať najmä hygienické papierové jednorazové vreckovky.

Záplavová voda obsahuje kaly. Je preto zvýšené riziko infekcie na všetkom, čo sa s takou vodou stretlo. V Rádiu Regina odborníčka Adriana Kompaníková upozornila na dôležitosť a najmä potrebu častého sa opakujúceho umývanie rúk: „Časti, ktorými sa všetkého dotýkame sú končeky našich prstov a palcov, s nimi sa stále dotýkame našej tváre, čo spôsobuje najvyšší prenos baktérii. Častým prenášačom baktérii sú aj prstene, hodinky a náramky.“

Ak si umývame ruky po každej toalete, či predtým ako ideme jesť, tak sa stane, že podľa Adriany Kompaníkovej „tak sa takýchto príležitosti naskytne minimálne 20 počas dňa.“ A správne umývanie má trvať 40 až 60 sekúnd tak, aby sme umývacou emulziou pokryli celé ruky.

Následky povodní odstraňujeme preto:

  • v gumených rukaviciach
  • v gumených plášťoch
  • v pevnej nepremokavej obuvi

A tieto ochranné prostriedky po použití musíme vyčistiť a vydezinfikovať.

Pozor na studne

Na pitie a varenie zásadne používame len zdravotne bezpečne a spoľahlivo overenú vodu.

ratnovce-záplavy-Martin-Palkovič-TASR

Ale pozor si musíme dávať aj po záplavách, kedy nepoužívame vodu z vodovodu ani studní, kým oficiálne nanovo nepotvrdia zdravotnú bezpečnosť takejto vody

A kvalita vody v studni podľa ÚVZ SR sa musí preveriť aj vtedy, ak nebola priamo zaplavená. Všetky plodiny zaplavené a čo i len čiastočne dotknuté povodňovou vodou, kalmi či bahnom sa považujú za zdraviu škodlivé. Potraviny z nefunkčných chladničiek po viac ako dvoch hodinách a z nefunkčných mrazničiek po viac ako štyroch hodinách sa už nesmú konzumovať.

padnutý-strom-Stanislav-Háber-STVR

Najdôležitejšia zásada platiaca v akejkoľvek životu nebezpečnej situácii znie: zostať za každej situácie najmä ľuďmi mysliacimi na bezpečnosť a ochranu zdravia každej živej bytosti.

Sledujte preto vývoj počasia v reláciách STVR, kde sa všetko dozviete aj z archívu STVR a na webe Zelenej vlny bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90