Úvod Novinky Tipy z programu

Viete, kde nájdete Slovenský Orenburg? Prechod ním je len na vlastnú zodpovednosť

Pozrite si prechod pod zemou s dravým potokom, kam sa vybrala naša kamera.

Viete, kde nájdete Slovenský Orenburg? Prechod ním je len na vlastnú zodpovednosť

V 70-tych rokoch minulého storočia sa zo Slovenska postupne stala strategická krajina Európy vďaka preprave plynu z Ruska do západných európskych krajín. Unikátny plynovod s obrovským priemerom potrubia 1200 a 1400 mm, aké sa dovtedy na žiadnom plynovode na svete nepoužívalo, stavali aj Slováci s nadpriemernými zárobkami. Vravelo sa tomuto projektu Orenburg, lebo ložisko plynu ležalo pri Orenburgu v blízkosti Kazachstanu.

Slovenský-Orenburg-STVR

Chlapčenská skúška odvahy

V spišskej obci Markušovce majú odvtedy Slovenský Orenburg. Ide o tunel, ktorý postavili v roku 1975. Odvtedy pre miestnych chlapcov platí, ako pre Televíkend prezradil starosta obce Markušovce Peter Fulla: „Chlapci, čo tu vyrastali, považovali za povinnosť cez tunel prejsť.“

Spolu so starostom Petrom Fullom sa tam vybrala aj moderátorka Televíkendu Martina Kacinová: „Slovenský Orenburg bol osviežujúci veľmi príjemný dobrodružný zážitok, ale musím upozorniť, že prejsť tunelom môžete len na vlastné nebezpečenstvo.“

Navyše Peter Fulla dodal: „Tunel je pre všetkých návštevníkov iba jednosmerný.“

Spišská obec Markušovce má tunel Slovenský Orenburg zakreslený aj v turistických mapách. Dostanete sa tam po modrej cyklotrase v smere Markušovce - Hnilčík a nájdete ho za smerovníkom Svinské.

starosta-Peter-Fulla-Martina-Kacinová-STVR

Potok zavadzal skládke

Prechod cez tunel je riadne dobrodružstvo a prečo vlastne tunel postavili, Peter Fulla vysvetlil dopodrobna: „Boli tu železorudné bane, kde prebiehala ťažba barytu a mali sme tu aj ortutovňu, ktorá sa pred pár rokmi zrušila. Tunel bol postavený kvôli skládke odpadov z výroby rúd, ktorú potrebovali rozšíriť. Potok tomu bránil a podmýval skládku, tak ho potrebovali odviezť inou trasou.“

pstruh-STVR

A práve kvôli dravej vode potoka tečúceho cez tunel sa dnu do tunela vybrali s kamerou moderátorka Martina Kacinová a starosta Peter Fulla vo vysokých gumákoch. Na druhom konci tunela zistili, že voda sa ešte viac prehlbuje a rozširuje. Ani gumáky im nepomohli. Museli by ďalej plávať, nuž sa museli cez tunel vrátiť späť.

Život v tuneli

Tunel je podľa slov starostu jednosmerný a ako Peter Fulla priznal: „V tuneli sme našli veľa života. Pavúky, slimáky a vo vode aj pstruhy, takže ak sme sa obávali environmentálnej záťaže, zrejme odtiaľto vyteká čistá voda.“

Markušovce-hrad-STVR

Markušovce majú však viacero rarít. Patrí k nim aj tunajší hrad. Podľa archeologických sond ako vysvetlil Peter Máriássy z Občianskeho združenia hrad Markušovce: „V sondách sa našli dôkazy o osídlení z mladšej doby kamennej.“

Hrad vstal z ruín

Sprievodca hradom Peter Máriássy bol vyzvaný ako potomok rodu Máriássyiovcov, aby hrad zabezpečil: „Obec ma vyzvala, aby som sa o hrad postaral. Musel som osadiť bránu a zatvoriť otvory po oknách a dverách. Najviac sa odtiaľto vyzvalo sutín.“

Stredoveká stavba z 13. storočia totiž riadne chátrala, ale vďaka grantom, ktoré sa podarilo Petrovi Máriássymu získať znova hrad povstal z ruín: „Návštevníci sem môžu prísť na komentovanú prehliadku každý pracovný deň.“

A tak okrem zaujímavej stavby tunela s exotickým názvom z čias socializmu Slovenský Orenburg v Markušovciach nájdete aj ďalších viacero zaujímavých dôvodov na výlet, o čom sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90