Úvod Novinky Tipy z programu

Bojíte sa sršňa ázijského? Oprávnene, už tu s nami bude, treba si zvyknúť

Pri likvidácii prvého hniezda sme boli úspešní. Vyhneme sa škodám a ochránime aj zdravie ľudí?

Bojíte sa sršňa ázijského? Oprávnene, už tu s nami bude, treba si zvyknúť

Už pred dvomi rokmi sme informovali cez Farmársku revue, že aj na Slovensko onedlho dorazí nový hmyz, s ktorým sa budeme musieť naučiť žiť a to sršeň ázijský. 

Stovky kráľovien by už bolo mimo

Je to veľmi zlá správa, lebo ako Farmárska revue uviedla: „Jedno sršnie hniezdo dokáže zlikvidovať až stopäťdesiattisíc včiel.“

A Správy STVR ukázali, že začiatkom októbra pri Palárikove odborníci objavili prvé hniezdo sršňa ázijského u nás. Už koncom septembra tamojší obyvatelia upozorňovali, že spozorovali viacero jedincov. Hniezdo našli pomocou telemetrie a bolo v ňom viac ako dvetisíc sršňov.

sršeň azijsky-wikipedia.jpg

Predseda Slovenského zväzu včelárov Pavel Fiľo ocenil, že sa podarilo hniezdo objaviť skôr, než keby sa našlo na jeseň v opadanom lístí: „Už by hrozilo, že stovky kráľovien by boli mimo a vytvárali by nové hniezda na budúci rok.“

Podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR Štefana Kyseľa „bude sa sršeň ázijský trasovať a hľadať ďalšie hniezda, ak nejaké sú.“

Bude súčasťou našej fauny

Dekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Fedor upozornil: „V žiadnom prípade ho netreba démonizovať. Stane sa v najbližších rokoch súčasťou našej fauny a treba nájsť mechanizmy, ktoré budú pomáhať pri kontrole jeho populácie.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

O realite, čo tento hmyzí superpredátor spôsobuje, informovala Farmárska revue na Jednotke pred dvomi rokmi podrobne:

„Ázijský sršeň obsadil celé Francúzsko, veľkú časť Španielska, Talianska, niektoré regióny Nemecka. Nepredvídateľne sa dostal do Anglicka cez more pravdepodobne zahrabaný v kvetináčoch.“

Zároveň vo Farmárskej revue odznelo hrozivé zistenie: „Sršeň z Ázie sa mal posúvať postupne, asi sto kilometrov ročne. Ukázalo sa, že sú roky, kedy sa šíri rýchlejšie. Existujú zatiaľ nepreukázané indície, že je už aj v Rakúsku.“

Preto sa slovenskí odborníci dopredu v rámci európskeho programu Erasmus plus školili na príchod sršňa vďaka pomoci od Francúzov. Aj tak mu to trvalo pomerne dlhší čas, kým sa k nám dostal, veď Farmárska revue informovala o jeho príchode do Česka presne pred rokom, kedy ho objavili v Plzni 6. októbra 2023.

Vo Francúzsku pôsobí ako veľkovčelár s 300 včelstvami Jan Ondrasik a to v oblasti Lyonu, ktorý má s týmito sršňami veľmi zlé skúsenosti a pre Farmársku revue ich podrobne popísal:

„Úmrtnosť včiel je spojená s poľnohospodárskou chémiou, s chorobou klieštika a od roku 2012 máme vo Francúzsku aj sršňa ázijského, ktorý nám likviduje včely.“

Pri prvom hniezde sme boli úspešní

Čo je skutočne nebezpečné, pripomenula vo Farmárskej revue Helena Proková: „Sršeň ázijský si stavia hniezda v blízkosti domov ľudí aj v mestách, či na vidieku, kým európsky sršeň žije najmä v lesoch.“

sršeň-ázijský-STVR

Vo Francúzsku podľa vyjadrenia Heleny Prokovej pre Farmársku revue situáciu na začiatku podcenili: „Niekoľko rokov sa len pozerali, čo sa deje, kým sa im otvorili oči.“

Vyhneme sa škodám?

Našťastie sme sa zo zlých skúseností iných krajín zrejme poučili a ak budú aj naďalej postupovať odborníci pri likvidácii hniezd sršňa ázijského ako pri jeho prvom výskyte, hádam sa naozaj dokážeme vyhnúť najväčším škodám a ochránime aj zdravie ľudí.

Napáchať môže totiž škody aj na ďalšom našom užitočnom hmyze, ale aj na viniciach, či spôsobuje škody v ovocných sadoch. Nehovoriac o alergických reakciách pri uštipnutí a útokoch na človeka.

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90