Každoročne sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350 000 Európanov, ktorí sú väčšinou v produktívnom veku. 100 000 z nich by mohlo žiť, keby sme im vedeli poskytnúť prvú pomoc. Práve preto sa 16. október stal Svetovým dňom záchrany života.
V tomto roku sa už po jedenástykrát k tejto iniciatíve pripája aj Slovensko. Organizátorom Svetového dňa záchrany života je Slovenská resuscitačná rada, ktorá sa snaží informovať verejnosť o dôležitosti poskytnutia prvej pomoci a o potrebe vedieť ju poskytnúť.
„Hlavným cieľom Slovenskej resuscitačnej rady je neustále zvyšovať povedomie verejnosti o tom, aké dôležité je vedieť základné postupy resuscitácie. Je veľmi podstatné, aby sa ľudia nebáli poskytnúť prvú pomoc, pretože jediné zlé, čo môžu spraviť je, že neurobia nič. Na Slovensku je veľa možností, ako absolvovať základné kurzy prvej pomoci. Organizujú ich viaceré záchranné zložky,“ informuje predseda a zakladateľ SRR MUDr. Jozef Kőppl.
A dodáva: „Prvá pomoc nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale o vôli. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť ľudské životy.“
Rozhovor s Jozefom Kőpplom sledujte dnes 16. októbra o 17.30 v Interview na stanici :24.
Svetový deň záchrany života
Cieľom kampane je posilniť myšlienku, že KPR poskytovaná rukami je jednoduchá, efektívna a môže byť vykonávaná kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Vyššie počty KPR poskytovanej náhodnými okoloidúcimi sú spojené s vyšším podielom preživších po náhlom zastavení obehu.
Veľa ľudí sa neodváži vykonávať KPR, pretože nevedia, čo robiť, alebo sa boja, že postihnutému človeku ublížia. Aby sme pomohli zvyšovať ochotu a pravdepodobnosť, že KPR bude v prípade núdze poskytovaná okoloidúcimi, Slovenská resuscitačná rada odporúča pre každého, kto nie je trénovaný v resuscitácii, KPR len s použitím oboch rúk, a teda pomocou kompresií hrudníka. Tá má tri jednoduché kroky:
- Skontrolovať, či postihnutý akokoľvek reaguje a dýcha.
- Zavolať 155 / 112.
- Stláčať rýchlo a intenzívne stred hrudníka do doby, kým dorazí profesionálna pomoc.
Akciu podporujú aj známe tváre
Deň záchrany života aj tento rok podporili viaceré známe tváre zo slovenského šoubiznisu – Adela Vinczeová, Zuzana Smatanová, Barbora Krajčírová, Samuel Tomeček, Ivana Gáborík, Karin Haydu, Dominika Kavaschová, Bruno Ciberej, Jana Majeská a ďalší.
Slovenská resuscitačná rada
Hlavným poslaním združenia je podieľať sa na zlepšovaní kvality neodkladnej resuscitácie a urgentnej medicíny na Slovensku na všetkých úrovniach – od laickej po odbornú. Slovenská resuscitačná rada je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (European Resuscitation Council – ERC) pre Slovenskú republiku. Podieľa sa na zvyšovaní povedomia verejnosti o neodkladnej resuscitácii na Slovensku v súlade s odporúčaniami Európskej resuscitačnej rady.
25 50 75 90