Úvod Novinky Tipy z programu

Ak vymeníte zemiaky za túto rastlinu budúcnosti, najete sa a ešte aj vyliečite

Superpotravinu z čínskej medicíny už pestujú aj u nás.

Ak vymeníte zemiaky za túto rastlinu budúcnosti, najete sa a ešte aj vyliečite

Jednoklíčnolistá rastlina svetelný koreň (dioscorea batatas) patrí v Ázii k tradičnej čínskej medicíne, ale má zaujímavé aj výživové vlastnosti. 

Najete sa a uzdravíte sa

Pacibuľky svetelného koreňa sú v Ázii žiadaný artikel, keďže tieto jedlé škrobové hľuzy majú podobné vlastnosti ako zemiaky a navyše aj liečivé.

Ako uviedol redaktor Farmárskej revue Mário Hanzel: „U nás je to ešte neobjavená rastlina, ale patrí medzi tzv. superpotraviny a získala aj pomenovanie, že je to rastlina budúcnosti.“

koreň-svetelný-STVR

Nemá žiadnu mandelínku svetelnú

Preto sa kamera Farmárskej revue zastavila u pestovateľa svetelného koreňa u nás u Ladislava Illéša, ktorý upozornil na zaujímavý fakt:

„Za tri roky pestovania svetelného koreňa som nezistil zatiaľ žiadneho škodcu, ktorý by spôsoboval ochorenie rastliny.“

Svetelný koreň teda nie je potrebné ošetrovať priemyselnými hnojivami a vyžaduje iba bežnú pestovateľskú starostlivosť, ku ktorej patrí veľa závlahy v horúcom počasí. Nehrozí teda, že vám úrodu svetelného koreňa spapá mandelínka svetelná, ako v prípade mandelínky zemiakovej.

Illéš-STVR

Koreň váži aj jedno kilo

Pestovateľ Ladislav Illéš vysvetlil aj zásady pestovania: „Nesadí sa do zeme, ale do hrantov s výškou 80 cm až do jedného metra.“

Ide totiž o koreň rastliny podobne ako pri zemiakoch. Tvar svetelného koreňa je však podľa Illéša podlhovastý a dorastá aj do dĺžky viac ako pol metra: „Váha koreňa je pol kilogramu, až kilogram.“

Zároveň na pestovateľský hrant sa postaví železná opora - konštrukcia, keďže ide o popínavú rastlinu.

V pestovateľskom hrante tvorí spodnú až 80 cm vrstvu jemný piesok so zrnitosťou okolo 0,2 milimetra, keďže Illéš upozornil: „Hrubší piesok by bránil vo vývoji koreňa.“

Na vrstvu piesku sa nastelie slama a až na tú slamu sa dá horná vrstva kompostu. Pestovateľ dodal: „Do hornej časti sa zasadia sadenice - pacibuľky do riadkov vo vzdialenosti od seba 10 cm a riadky majú od seba 20 cm.“

Ľahko vymeníte za zemiaky

Takto ich dostane do pestovateľského hrantu Ladislav Illéš až 40 sadeníc: „Po dozretí koreň skladujeme v pivnici, kde je nižšia teplota minimálne o 10 stupňov a má relatívnu vlhkosť okolo 60 percent.“

Takto nám plody vydržia uskladnené aj rok. Okrem výživových hodnôt, ktoré má svetelný koreň podobné ako u zemiakov, posilňuje u ľudí imunitu a v čínskej medicíne túto rastlinu využívajú na podporu pri chorobách pľúc, sleziny a obličiek, či na pooperačné zotavenie pacientov. Preto sa vyemnenie za zemiaky vyplatí z viacerých hľadísk.

Viac sa o pestovaní svetelného koreňa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90