Úvod Novinky Tipy z programu

Poznáte našu tajomnú megalitickú stavbu z praveku? Spiaci mních čaká aj na vás

Prastará svätyňa slúžila na kultové praveké obrady a megalitická stavba znova ožíva.

Poznáte našu tajomnú megalitickú stavbu z praveku? Spiaci mních čaká aj na vás Zdroj: STVR

Megalitické stavby sú na celom svete vyhľadávanou turistickou raritou, keďže skrývajú v sebe veľa legiend a nejasností o svete pravekej spoločnosti.

Skalný monument fascinuje

Nájdeme ich aj u nás ako pripomína Slovensko v obrazoch pri návšteve obce Kamenica v okrese Sabinov, kde sa nachádza jedinečný skalný útvar:

„Už na prvý pohľad zaujme svojím tvarom pripomínajúcim postavu ležiaceho mnícha. Magické miesto objavili už v dávnej minulosti naši predkovia a slúžilo ako prírodná svätyňa.“

tabuľa-Spiaci-Mních-RTVS Zdroj: STVR

Nevšedná skala Spiaci Mních bdie nad Kamenicou od pradávnych čias a nesie znaky opracovania našimi predkami, ktorí ju upravili do terajšej podoby.

Patrí do súčasti bradlového pásma, ktoré sa ťahá naprieč krajinou od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny, až ďalej do Rumunska.

Skala mala rôzne mená. Medzi najstaršie patria spiaci obor, kamenná baba či spiaca panna. Legenda hovorí, že raz sa jeden mních rozhodol bdieť a pozorovať tanec nahých nočných víl.

Spiaci-Mních-oči-RTVS Zdroj: STVR

Nepodarilo sa mu však utajiť svoj zámer a tak ho stihol trest v podobe večného spánku.

Jasne vysekané oči

Podľa Jozefa Krajňáka zo Spolku pre Spiaceho Mnícha Kamenica:

„Naši dávni predkovia našli miesto, ktoré ich zaujalo a vedeli ho využiť pre svoje duchovné účely. Pred tisíckami rokov súčasná podoba skaly bola celé generácie modelovaná do tvaru ležiacej postavy, ktorá má všetky znaky človeka ako hlavu, hruď a na tvári rozoznáme aj oči, nos a ústa.“

Jozef-Krajňák-STVR Zdroj: RTVS

Po 10. storočí sa s prechodom na kresťanskú vieru ustálilo pomenovanie Spiaci Mních, ale na skale môžeme nájsť aj rôzne obrazy či figúry. Preto Jozef Krajňák pripomína:

„Megalitus znamená z gréčtiny veľký kameň a toto je skutočne veľký kameň dlhý 200 metrov. Pripomína rozprávkovú postavu aj s očami, ktoré sú evidentne vysekané pravoúhle na ploche jeden meter štvorcový.“

Obojstranne priechodné jaskyne

Odborník Jozef Krajňák zo Spolku pre Spiaceho Mnícha Kamenica dodáva: „V rôznych kamenných puklinách boli ľuďmi dotvorené jaskyne. Najväčšia je Perúnová jaskyňa, ktorá tvorí oko ležiacej postavy a je obojstranne priechodná v dĺžke 17 metrov. Tiež bola súčasťou kultových obradov.“

Menšia je Tablová jaskyňa, ktorá má asi 35 metrov a v strede Lonová jaskyňa, ktorá je poschodová a má 46 metrov. Z tejto megalitickej pamiatky je zjavné, že spoločenstvo, ktoré ju využívalo a dotváralo muselo byť na tú dobu dosť početné.

Viac sa o zaujímavej megalitickej pamiatke Spiaci Mních dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo. 25 50 75 90