Úvod Novinky Tipy z programu

Nezvyčajná vášeň, pod zemou prežil päť rokov. Ľudská noha tam ešte nevstúpila

Dychberúci monument jaskyňa Starý hrad v Nízkych Tatrách prezrádza tajomstvá.

Nezvyčajná vášeň, pod zemou prežil päť rokov. Ľudská noha tam ešte nevstúpila Zdroj: STVR

Máme miesta, aké nájdete málokde na Zemi. Mimoriadne silný emotívny zážitok priniesla na obrazovky Televíkendu jeho moderátorka Martina Kacinová.

Jeden z najkrajších vrcholov Nízkych Tatier

Dostala sa na expedíciu vo vysokohorskom krase na Krakovej holi (1752 m n. m.), ktorý je jeden z najkrajších vyhliadkových vrcholov v Nízkych Tatrách.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dychberúci monument jaskyňa Starý hrad leží v skalnom masíve, ktorý pripomína pevnosť. Sprievodkyňa expedíciou Elena Hipmanová zo Speleoklubu Detva pre Televíkend prezradila:

„Môj manžel Peter Hipman sem prvýkrát prišiel v roku 1964 a bola tu len puklina, kde sa dala napchať ruka, ale šiel z nej prievan. Keď jaskyniar zaňuchá prievan, tak to znamená, že ide o jaskyňu.“

nizke-tatry-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Po rokoch skalný masív presekali a po ďalších dlhých rokoch sa dostali až do hĺbky takmer päťsto metrov. Zistili totiž, že ide o súčasť väčšieho jaskynného systému. Ten predstavuje Starý hrad a priepasť Večná robota, čo všetko dohromady tvorí dnes Hipmanové jaskyne.

Hrozil pád do šľuchty

Spolu jaskyniarka a manželka Elena Hipmanová spomínala: „Spomínam si, ako manžel Peter Hipman plával v devätnásť kubíkovom podzemnom bazéne, keď sme odčerpávali sifón. A v štyristo metrovej hĺbke sme stavali hydroelektráreň. Potom sme si tam varili pároky a čaj, veď sme tam strávili aj desať hodín pod zemou.“

Starý-hrad-Nízke-Tatry-STVR Zdroj: STVR

Nebezpečnosť podzemných priestorov prekvapila aj Martinu Kacinovú, keď jej Elena Hipmanová poradila, aby sa chytila lana, lebo cesta je klzká a hrozí pád „do šľuchty“. To už moderátorka Televíkendu nevydržala:

„Šľuchta je priepasť?“ Jaskyniarka Elena Hipmanová prisvedčila: „Druhá najhlbšia a má len 35 metrov. Najhlbšia je Studňa radosti s hĺbkou 46 metrov.“

Moderátorka Martina Kacinová pohotovo reagovala: „Ďakujeme pekne, že tu to lano je.“

Päťsto metrov do hĺbky

Jaskyňa Starý hrad nie je pre verejnosť prístupná a je jasné, že jaskyniari tu od roku 1964 urobili obrovský kus práce. Marián Jagerčík zo Speleoklubu Detva si tiež zaspomínal:

„Úzky meander presekali Peter Hipman s Ankou Kynclovou. V jaskyni máme teraz 150 metrov rebríkov. Najdlhší je v priepasti Studňa radosti a má 45 metrov. Jaskyňa má 7 kilometrov a aj s priepasťou Večná robota má hĺbku 499,86 metra. Chýba 14 centimetrov do hĺbky 500 metrov. Možno ešte niekto niečo prekope, alebo tu objaví.“

priepasť-Starý-hrad-STVR Zdroj: STVR

Od 60-tych rokov je jaskynný komplex Hipmanových jaskýň známych ako Starý hrad na Krakovej holi, ktoré skrýva tunajší koberec kosodreviny aj momumentom ľudskej jaskyniarskej práci, ako Elena Hipmanová s úsmevom vysvetlila:

„Na dno priepasti do hĺbky 35 metrov sme sa dostali obchádzaním rebríka cez kopanú chodbičku, ktorú sme kopali aj viac ako dva roky z dvoch strán, aby sme priepasť nemuseli stále zlaňovať. Jedni kopali zo spodu a druhí zhora vyťahovali piesok.“

Kam ľudská noha nevstúpila

Aj Marián Jagerčík zo Speleoklubu Detva pridal niekoľko zaujímavostí: „V tejto jaskyni som zhruba strávil tých 1700 dní viac menej do dnešného dňa. Možnože aj viac. Menej asi nie. Čiže v podstate, ak to prerátaš na tie roky, tak to vychádza, neviem, päť rokov? Tak pre mňa je to vlastne by som povedal životný príbeh.“

A prečo to vlastne robia, vysvetlila Elena Hipmanová skutočne pôsobivo:

„Každému človeku by som priala zažiť, keď stojí na mieste, kde ešte nevstúpila ľudská noha. To je niečo úžasné. A myslím, že kvôli tomu to jaskyniari robia. Kvôli tomu pocitu, že som niekde. Lebo na Mesiaci sme už boli. Boli sme už aj pod vodou, aj neviem kde, ale v jaskyniach sú miesta, kde dosiaľ nevstúpila ľudská noha.“

A takých miest máme pod zemou na Slovensku skutočne veľmi veľa, čo je jedinečné aj v rámci celého sveta. Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Televíkend, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90