Vianočný stromček je univerzálny symbol najkrajších rodinných sviatkov roka.
Čo je najdôležitejšie
Ako pripomenul v Dámskom klube redaktor a moderátor Michal Slanička, ide o to najdôležitejšie v súčasnosti: „Vianoce predstavujú záťaž nielen pre našu peňaženku a psychiku, ale aj pre našu planétu.“
Sviatky prinášajú plytvanie potravinami, hromady papiera a plastu z darčekov, ale aj cestovanie naprieč republikou, Európou či niekedy aj svetom:
„Večná otázka znie: je ekologickejší umelý alebo živý? Zástancovia umelých stromčekov argumentujú, že pestovanie živých je veľkou záťažou pre prírodu. Navyše zaberajú pôdu, ktorá by mohla slúžiť na pestovanie potravín.“
Doprava má zlú uhlíkovú stopu
Kým vyrastie stromček trvá to sedem a viac rokov, pričom nezriedka pestovatelia používajú pesticídy: „Navyše netreba zabúdať na ich prevoz z veľkej diaľky, čo vytvára ďalšiu uhlíkovú stopu.“
Podľa zistenia vedcov umelý stromček vydrží v priemere v domácnosti len šesť rokov: „Aby mal nižšiu ekologickú stopu ako živý, museli by ste ho používať odhadom dvadsať rokov.“
Umelý stromček vypustí do ovzdušia viac ako osem kilogramov oxidu uhličitého. Zatiaľ živý len niečo vyše troch kilogramov, teda o päť kilogramov menej. V neprospech umelých stromčekov hovorí aj ich výroba:
„Zvyčajne sa vyrábajú z polyvinylchloridu, ktorý negatívne vplýva nielen na životné prostredie, ale aj na ľudské zdravie.“
Využite aj ponuku zo záhrady
Aj živé stromčeky majú svoje proti. Ak neskončia v špeciálnych recyklačných stanoviskách, na skládke sa budú rozkladať len veľmi pomaly: „Počas toho sa uvoľní do ovzdušia množstvo metánu, ktorý je asi osemdesiatkrát silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý.“
Najväčší exportér živých stromčekov je Dánsko, odkiaľ dvetisícpäťsto pestovateľov ročne dodá okolo 11 miliónov stromčekov. Michal Slanička ponúkol riešenie tejto dilemy. „Ekologický prístup je aj výroba stromčekov z recyklovaných materiálov.“
Zdroj: STVR, Stanislav Háber
Kto chce živý stromček, často využije, čo ponúkne jeho záhrada, alebo v lese opadané ihličnaté konáre po pilčíkoch. Určite konáre zo stromov neolamujte, ale Michal Slanička dodáva: „Šikovné ruky dokážu symbol Vianoc zhotoviť aj z rôznych zbytkov látok či plstí.“
Zo stromčeka bude nábytok
Podobne vo svete dizajnéri pre istý hongkonský hotel vytvorili stromček z takmer štyridsaťtisíc vyhodených plastových fliaš a recyklovaného skla:
„Až neuveriteľne znie skutočnosť, že stromček nachádza svoje uplatnenie aj po Vianociach. Jednoduchým prestavaním z neho vznike 21 kusov nábytku. Vrátane stolov, stoličiek, taburetiek a lámp.“
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
STVR online
Zdroj: Dámsky klub, TASR, STVR - Stanislav Háber