Vidíme to v našom okolí. Niekto dokázal prejsť časom pandémie bez nákazy, iný ochorie aj teraz v chrípkovom období opakovane.
Poruchy imunity, prevencia a liečba.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Rádiu Regina stred hľadala Katarína Košíková odpovede u imunológa Luďka Hochmutha z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici:
„Základné zásady hygieny stále platia: umývanie rúk, potom podpora imunity pravidelným prirodzeným pohybom na čerstvom vzduchu, otužovaním a vylúčením rizikových faktorov.“
Stačia rúška a infekcií je menej
Koronavírus priniesol pre nás povinnosť nosenia rúšok. Platí to ešte teraz na dobrovoľnej báze a pomôžu nám aj pri chrípke? Imunológ vraví:
„Za roky Covidu, ako sa nosia rúška, sme zaznamenali aj u chronických pacientov, ale ja aj sám u seba menej tých banálnych infekcií, ktoré ma doteraz obťažovali. Veľakrát som za svoju kariéru chytil od chorých nákazlivých ľudí nejaké respiračné ochorenia, ale po zavedení nosenia rúšok som ich mal podstatne menej, takže táto ochrana určite funguje.“
RTVS online
Skúsený lekár Luděk Hochmuth argumentuje dôkazmi, aké obsahuje naša zdravotná štatistika:
„V prvom rade odporúčam očkovanie proti chrípke. Na Slovensku máme katastroficky nízke hodnoty zaočkovania oproti európskym krajinám, kde sú zaočkovaní proti chrípke v populácii nad 60 a aj viac percent. U nás evidujeme zaočkovaných proti chrípke pod 5 percent!“
Dezinformácie a obavy
Potom je podľa odborníka zbytočné sa čudovať, ak ľudia dostanú chrípku aj opakovane:
„Súvisí to s dezinformáciami a obavami z očkovania, to je jasné.“
Imunológ Luděk Hochmuth hovorí o znížení imunity u ľudí, ktorým chýbajú protilátky pre závažné iné ochorenia:
„Ak podstupujú liečbu, ktorá potláča imunitu, tak sú kandidátmi aj dnes aj na závažný priebeh Covidu, čo sa potvrdzuje. Porucha imunity je aj onkologické ochorenie. Mali sme však rôzne skúsenosti a vieme, že ten obraz pri Covide bol niekedy veľmi rôznorodý.“
Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90