Správy
Štvrtok 1.09.2022 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:42 Politické odkazy na slávnostnej schôdzi Od prijatia Ústavy Slovenskej republiky uplynulo 30 rokov. Na dnešnom slávnostnom zasadnutí Národnej rady sedeli vedľa seba aktéri slovenskej politiky z minulosti i súčasnosti. V príhovoroch počas Dňa ústavy zazneli aj rázne politické odkazy. Mnohí koaliční, ale aj opoziční politici to označili za nedôstojné zneužitie osláv. Niektorí na protest odišli.
- 00:04:20 Slovensko má 30 rokov demokratickú ústavu Ústavu Slovenskej republiky prijala Slovenská národná rada 1. septembra 1992, teda ešte počas existencie Česko-Slovenska. Rokovanie o základnom zákone štátu sa uskutočnilo v čase diskusií o rozdelení federácie. Verejným hlasovaním ústavu schválilo 114 zo 134 prítomných poslancov. Významný spor pri tvorbe a prijímaní sa viedol o texte preambuly, začínajúci slovami My, národ slovenský.
- 00:07:25 Zaujímavosti o ústave SR Originál ústavy je iba jeden. Uschovaný je v trezore Národnej rady. Verejnosť ho na vlastné oči mohla vidieť iba niekoľkokrát. Kým text najvyššej právnej normy štátu je kolektívnym dielom, umelecké stvárnenie je prácou jediného človeka – reštaurátora Ivana Galamboša.
- 00:09:57 Udelili štátne ceny J. M. Hurbana
- 00:10:58 I. Matovič: Najprv pomoc ľuďom, potom demisia Najprv pomoc ľuďom, potom demisia. Takto reagoval Igor Matovič na vývoj vládnej krízy. Koaliční lídri rokujú aj o možnosti menšinovej vlády. Prezidentka požiadala premiéra, aby krízu vyriešil do pondelka.
- 00:16:29 Poslanci „skladali účty“ Občania obsadili parlament. Nenásilne a iba na jediný deň. Deň ústavy je totiž tradične aj dňom otvorených dverí v národnej rade. Návštevníci si mohli pozrieť rokovaciu sálu i bežne neprístupné sály Bratislavského hradu. Na nádvorí sa mohli stretnúť a pozhovárať s poslancami.
- 00:19:01 Výročie nehody Alexandra Dubčeka Pred tridsiatimi rokmi havarovalo auto, v ktorom sedel Alexander Dubček, vtedajší predseda sociálno-demokratickej strany a poslanec federálneho zhromaždenia. Ako člen už končiaceho spoločného česko-slovenského parlamentu často dochádzal medzi Bratislavou a Prahou. Najznámejší slovenský politik a líder obrodného procesu z roku 1968 i výrazná tvár ponovembrového vývoja, zomrel dva mesiace po havárii. Pochovaný je na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí.
- 00:21:18 Maďarský nákup autobusov sa nevyhol kritike Namiesto dobrého úmyslu, snaha o politickú priazeň. Časť našich poslancov kritizuje maďarského premiéra Viktora Orbána za to, že jeho vláda nakúpila autobusy pre maďarské školy na Slovensku. Tá tvrdí, že tým zvýšila záujem detí o vyučovanie v maďarčine.
- 00:23:42 Podľa ministra môžu, podľa usmernenia nie Liečba antivirotikami je predmetom sporov. Spoločnosť všeobecných lekárov kritizuje, že na to, aby mohli covidovým pacientom lieky predpisovať, musia ich najskôr poslať na test do mobilného odberového miesta. Imobilní pacienti sa k liekom nemusia vôbec dostať.
- 00:26:11 Inšpektori prišli do Záporožskej jadrovej elektrárne Napriek dramatickej situácii, tím odborníkov prišiel do Záporožskej jadrovej elektrárne. Dlho očakávanú misiu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na niekoľko hodín oneskorilo ostreľovanie. Navzájom sa z neho obviňujú Kyjev a Moskva. Ako dlho sa odborníci zdržia v komplexe, nie jasné. Niektorí už údajne z neho odišli.
- 00:28:24 Rusko, Čína a India začali vojenské cvičenie
- 00:28:42 Únos M. Kováča stále nie je uzavretý Dobitý, omámený alkoholom a zavlečený do Rakúska. Príbeh Michala Kováča mladšieho, syna vtedajšieho prezidenta, nie je ani po 27 rokoch uzavretý. Spoločnosť sa o nej dozvedela práve 1. septembra 1995. Jeden z najzávažnejších zločinov v réžii tajnej služby, čaká ešte dlhá cesta za spravodlivosťou. Spis je 5 rokov na súde, no doteraz nebolo ani jedno pojednávanie.
- 00:32:18 V školách bude chýbať vyše 2 000 učiteľov Na začiatku školského roka bude chýbať vyše dvetisíc učiteľov. Školy sa ich snažia lákať. Pedagógov nepresvedčilo ísť pred katedru ani zvýšenie platov, či jednorazová odmena. Mnohí odišli pracovať do administratívy alebo do obchodu.
- 00:35:08 Za teplo zaplatia oveľa viac Domácnosti v Prešove si za teplo výrazne priplatia. Pohyblivá zložka ceny totiž stúpne od septembra, oproti vlaňajšku, o viac ako sto percent. V prípade spoločnosti Spravbytkomfort to nie je prvé zvyšovanie v tomto roku.
- 00:37:18 Česká opozícia chce vysloviť nedôveru vláde
- 00:37:38 Poľsko chce od Nemecka odškodnenie za vojnu
- 00:38:00 EMA odporučila použitie vakcín na omikron
- 00:38:20 V Nemecku prudko stúpli ceny pohonných látok Prestal platiť takzvaný tankovací rabat.
- 00:40:14 Ceny energií rastú aj mimo únie Ceny energií rastú aj v krajinách mimo únie. Náročná zima čaká aj Srbsko. Vláda vyzýva občanov na šetrenie. Nevyhne sa mu ani štát. Ako sa krajina chce popasovať s vysokými cenami energií nám povie reportérka Jarmila Paulíková. 1. S akými opatreniami prichádza Srbsko? 2. Kde chce šetriť štát?
- 00:43:57 Folkloristi zaplnili námestie Banskej Bystrice Banskobystrické námestie zaplnili nadšenci ľudových tradícií a folklóru z celého Slovenska. Počas Dňa kroja vzdali hold nesmiernej rozmanitosti tradičných odevov našich predkov.
- 00:45:50 Kúpalisko zatvárajú drahé energie Vysoké ceny energií už majú prvé dosahy v praxi. Akvapark v Galante musia zatvoriť. Faktúry za elektrinu im už teraz niekoľko násobne prevyšujú tržby zo vstupného. Ak problém nevyriešia a nebudú vedieť opäť otvoriť, Galanta bude musieť vrátiť štyri milióny z eurofondov.
- 00:48:02 Kone sú v dobrej kondícii aj napriek suchu Kone sú v dobrej kondícii, aj napriek suchému letu a drahým krmivám. Potvrdili to komisári regionálnej výstavy a súťaže koní všetkých plemien. Chovatelia sa stretli na ranči nad obcou Pavlovce v Michalovskom okrese.