Správy
Piatok 9.09.2022 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:35 Prvý deň bez panovníčky Alžbety II. Spojené kráľovstvo sa ponorilo do smútku. Na počesť zosnulej kráľovnej Alžbety II. sa po celej krajine rozozvučali zvony. Vlajky sú spustené na pol žrde. Kráľ Karol III. vyhlásil obdobie oficiálneho kráľovského smútku. V rovnakom čase sa začali prípravy na pohreb jej veličenstva.
- 00:05:57 Pohreb Alžbety II. Bude do jedenástich dní Charakteristické pre éru kráľovnej Alžbety druhej v Spojenom kráľovstve bolo striktné dodržiavanie tradícií. Inak to nebude ani po jej smrti. Pohreb zosnulej panovníčky by sa mal, podľa zaužívaných pravidiel, konať najneskôr do 11 dní od úmrtia. Korunovácia Karola III. do pol roka.
- 00:08:25 Karol III. sa ujíma trónu v 73 rokoch Kráľ Karol tretí sa narodil 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci. Na rolu panovníka sa pripravoval celý život. Bol historicky najdlhším čakateľom na britský trón. Zároveň bude najstarším korunovaným britským monarchom. Na rozdiel od svojej matky, ktorá sa kráľovnou stala vo veku 25 rokov, jeho život bol menej zviazaný protokolom.
- 00:10:50 Od Karola III. čakajú stabilitu a nový vietor Hoci milióny ľudí smútia, kráľovská rodina, parlament aj medzinárodné spoločenstvo sa pozerajú vpred. Aktuálna geopolitická situácia si vyžaduje rázne vystupovanie. Od kráľa sa tak očakáva konštruktívny dialóg a stabilitu.
- 00:13:08 Prejav kráľa Karola III.
- 00:15:29 Spomienky na návštevu Alžbety II. V roku 2008 Alžbeta II. navštívila Slovensko v roku 2008. S manželom princom Filipom zavítala nielen do hlavného mesta a neďalekého Devína, ale aj do Starého Smokovca, Spišskej Soboty a napokon aj do Popradu. Pre Slovensko išlo o jednu z najväčších diplomatických udalostí novodobej histórie.
- 00:17:52 Najvyšší ústavní činitelia si uctili kráľovnú
- 00:19:01 Tatranci spomínajú na kráľovnú Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip zavítali v októbri 2008 aj do Vysokých Tatier. Návštevu ich veličenstiev sledoval celý svet. Ich túžbou bolo zazrieť tatranské štíty. Panovníčka milovala prírodu a ľudí z hôr. Tatranci, ktorí boli pri stretnutí, si pred našou kamerou zaspomínali.
- 00:21:07 Prezidentka stráca trpezlivosť Ak prezidentka do pondelka nedostane mená ľudí, ktorí by mali obsadiť uvoľnené ministerstvá po nominantoch SaS, sama sa rozhodne koho poverí. Koaliční lídri chcú zoznam skompletizovať ešte dnes.
- 00:22:42 V Bruseli riešia drahé energie Európska únia zostáva v otázke zastropovania cien ruského plynu rozdelená. Členské štáty si však uvedomujú, že nie je čas na spory. Od Európskej komisie chcú, aby pripravila do budúceho týždňa návrh. Rokovanie v Bruseli sledoval spravodajca Martin Hílek. Martin, aké sú hlavné závery dnešného rokovania? Zhodli sa členské štáty na stanovení spomínaného stropu na cenu ruského plynu?
- 00:26:47 Brusel chce siahnuť na zisky lacných zdrojov Výrobcovia elektriny s nižšími nákladmi by, podľa jedného z bruselských návrhov, mohli prísť o časť svojich ziskov. Takými sú napríklad aj Slovenské elektrárne. Väčšinu elektriny totiž vyrábajú z jadra, čo je dnes výrazne lacnejší zdroj, ako plyn. Podľa analytika by však Slovensko nemuselo byť nepriaznivo zasiahnuté.
- 00:29:23 V Mochovciach začali so zvážaním paliva V reaktore tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce je už prvé palivo. Slovenské elektrárne začali s jeho navážaním po polnoci. Teda hneď po tom, ako nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie úradov. Keď budú Mochovce pracovať na plný výkon, Slovensko bude v produkcii sebestačné. Ako to bude s cenou elektriny a či bude paliva dosť zisťovala redaktorka Jana Obrancová.
- 00:31:48 Ukrajina vedie úspešnú protiofenzívu
- 00:32:17 Návšteva ministra obrany USA v Českej republike
- 00:35:38 KĽDR sa stala štátom s jadrovými zbraňami
- 00:35:59 Pamätný deň pripomína obete holokaustu Dnes je na Slovensku Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Nariadenie o právnom postavení Židov prijala vláda Slovenského štátu 9. septembra 1941. Patril medzi najkrutejšie predpisy v Európe. Spolu s propagandou prispel k poníženiu a dehumanizácii Židov. Opatrenia vyústili do ich deportácií do nacistických koncentračných táborov. Pred rokom sa slovenská vláda ospravedlnila za vojnový Židovský kódex. Ľudí, ktorí pre vtedajší režim prišli o život si pri Pamätníku obetí holokaustu v Bratislave pripomenuli aj najvyšší ústavní činitelia.
- 00:39:09 Čítanie mien z deportačného zoznamu Slovensko si pripomenulo obete holokaustu verejným čítaním mien zavraždených, mnohí z nich boli ešte deti. Do divadla Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave prišli spomínať osobnosti verejného života aj študenti. Tradíciu založila publicistka a spisovateľka Ľuba Lesná. Pietna spomienka, s vyslovením mien, má obetiam prinavrátiť dôstojnosť.
- 00:41:42 Ilegálna migrácia je na vzostupe Ilegálna migrácia do Európy stúpa. K prísnejšej kontrole hraníc už pristúpili napríklad Nemci a Rakúšania. Najnovšie sa k nim pridajú aj slovenskí a českí policajti, ktorí sa dohodli na posilnení hliadok na hraničných priechodoch.
- 00:43:46 Banky apelujú na obozretnosť seniorov Banky opäť varujú pred podvodníkmi. Hoci to urobili neraz, nestačí to a seniori naďalej prichádzajú o celoživotné úspory. Odborníci vyzývajú blízkych, aby viac komunikovali so seniormi. Podľa prieskumu jednej z bánk, tak robí iba desatina ľudí.
- 00:45:54 Obnova turistického chodníka vo Vrátnej doline
- 00:46:36 Diagnostika mostov v Prešovskom samosprávnom kraji
- 00:47:22 Ďalší kandidát na banskobystrického primátora
- 00:47:48 TANAP drancujú zberači lesných plodov V Tatranskom národnom parku drancujú lesy nelegálni zberači plodov. Od nekalej aktivity ich neodrádza ani hrozba pokuty. Podľa strážcov prírody ich počet rastie. Postávajú pri cestách a ponúkajú na predaj čučoriedky, brusnice či huby.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00