Historická relikvia z vatikánskych archívov, na ktorej má byť Kristova krv je u nás uložená už viac ako pol tisícročia. Nitrianske biskupstvo opakovane upozorňuje, že nejde o senzáciu. Mnohí chorí uverili, že práve modlitba v Kaplnke Božej krvi im vrátila vďaka prítomnosti Kristovej krvi zdravie.
Skutočná rozprávka
V Dámskom klube predsedkyňa Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrického samosprávneho kraja Daniela Volenská hovorila o atrakciách tohto regiónu podrobnejšie: „Patrí k nim aj Hronský Beňadik.“
Nielen domáci, ale najmä zahraniční turisti obľubujú destinácie, kde sa majú možnosť dotknúť histórie. Daniela Volenská zdôraznila: „Banskobystrický región je rozprávkový kraj za horami, za dolami.“
Rektor Baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Mons. Peter Brodek opakovane počas nedávnej pandémie lietal v lietadle ponad Slovensko s touto vzácnou relikviou Kristovej krvi. Pravosť kúska plátna v Hronskom Beňadiku, ktoré nesie stopy krvi a tá má po stáročiach vystavovania a uctievania šedú farbu, potvrdil svojou pečaťou v 18. storočí kardinál Alexander Rudnay. Vzácny relikviár dal opraviť neskôr súčasný nitriansky biskup mons. Vilam Judák.
Ježišova krv v relikviári
História nech znie akokoľvek rozprávkovo, prináša hmatateľné dôkazy uznania pradávnej kultúry a viery našich predkov. Nitrianske biskupstvo na svojej stránke uvádza: „Na Slovensku sa nachádza starobylá relikvia Kristovej Krvi, ktorej prítomnosť nemá na Slovensku obdobu. Relikvia Kristovej Krvi je už vyše 500 rokov opatrovaná a uchovávaná v benediktínskom kláštore v Hronskom Beňadiku. Ide o časť látky, ktorá je nasiaknutá Krvou Ježiša Krista a je vložená do takmer 1 meter vysokého relikviára. Relikviu pôvodne daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi, a on ju zasa daroval benediktínskemu Opátstvu v Hronskom Beňadiku v roku 1483.“
Proti moru aj pandémii
Predpokladá sa, že dar pápeža Pavla II. kráľovi Matejovi Korvínovi z 15. storočia z vatikánskych archívov je kúsok z Veronikinej šatky. Tú podala Veronika na krížovej ceste Ježišovi a on si do nej utrel svoju od mučenia krvavú tvár. V minulosti relikviou prežehnávali davy ľudí a celý národ. Svätý otec ju daroval kráľovi Matejovi ako poďakovanie za boje našich predkov proti Turkom a ochrane Európy pred islamizáciou. Biskupstvo ďalej uvádza: „Keď na Slovensku zúril mor, odkrývali relikviu, pričom prosili o odpustenie hriechov, Božie zľutovanie a o odvrátenie pohromy pre Kristovu Krv.“
Počas pandémie s relikviou požehnávali z lietadla pri preletoch ponad Slovensko ako sa ďalej vinformácií biskupstva uvádza: „Mons. Brodek udeľoval požehnanie celému Božiemu ľudu, chorým, lekárom, zdravotníkom v nemocniciach, záchranárom, vojakom, či policajtom, všetkým obyvateľom Slovenska s úmyslom odvrátenia coronavírusovej epidémie a všetkých ťažkostí, ktoré sú s ňou spojené.“
Po zrušení mnohých rádov komunistickou mocou tu našli útočisko rádové sestričky Božského vykupiteľa a pôsobili pre široké okolie aj za totality na okolité obyvateľstvo vďaka svojmu dobrovoľnému ošetrovateľstvu a opatrovateľstvu starých a chorých. Mohutné stavby opátstva v Hronskom Beňadiku na vysokej skale nad Hronom sú neustále vyhľadávanou turistickou atrakciou. Skrývajú viacero vzácnych kultúrnych a historických artefaktov.
Unikátne miesto zázrakov
Stojí tu brána, cez ktorú nedokázali Turci prejsť, aj keď ju už nik z obrancov opátstva nebránil, lebo sa im v nej zjavila Panna Mária. Vystrašení odtiaľ ušli. Na pamiatku tohto zázraku je odvtedy už tiež po stáročia na priečelí brány zobrazená na reliéfe Panna Mária.
Na toto unikátne miesto zázrakov na Slovensko putujú mnohí veriaci aj z ďalekého zahraničia. Benediktínske opátstvo v Hronskom Beňadiku na vysokej skale je známe už od 11. storočia a nájdete tu aj vzácny oltár od majstra Pavla z Levoče či fresku sv. Juraja z 15. storočia a krstiteľnicu z 11. storočia. Nie nadarmo sa Benedektínskemu opátstvu, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou hovorí aj perla Pohronia.
Prvé vyrobené auto u nás
Nájdete tu aj vzácny starý židovský cintorín, pamätník padlých bulharských vojakov, ktorí bojovali v SNP za našu slobodu a pamätník prvému autu vyrobenému na Slovensku s názvom Drndička v časti Psiare.
Viac sa o nej ako aj o ďalších možnostiach cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90