Úvod Novinky Tipy z programu

Aj ovocné stromy môžu mať rakovinu. Pozrite si spôsoby liečby

Farmárska revue ukazuje, ako pomôžete vášmu stromu pri otvorených čiernych ranách.

Aj ovocné stromy môžu mať rakovinu. Pozrite si spôsoby liečby Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Máte ovocné stromy v záhrade a objavili ste na ich konároch otvorené čierne rany? Prinášali vám ovocie, vtedy boli užitočné a teraz, žiaľ, hynú na rakovinu.

Aké sú príznaky ochorenia 

Ovocinársky expert Ľudovít Vašš pre Farmársku revue vysvetlil príznaky tohto zhubného ochorenia: „Ide o otvorenú formu rakoviny mikrohubičky nectria galligena. Prejavuje sa najmä na jabloniach buď otvorenou formou, že máme veľké sčernené rany, kedy sa nám povrchová kôra odlupuje v pásoch.“

Sčernenie konárov je spojené s rozkladom a rozpadom, kedy podľa experta to môže prísť až tak ďaleko, že dokonca: „Dochádza k veľmi skorému úhynu celej časti konárov. Potom máme uzavretú formu rakoviny nectriovej, ktorá nám robí bulvy, či hrče na konároch. Táto forma je menej nebezpečná.“

Najnebezpečnejšia je však už otvorená forma rakoviny stromov.

choroba-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: RTVS

V kyslejších a podmáčaných pôdach

sa objavuje v kyslejších ílovitých pôdach, alebo v podmáčaných pôdach. Ak chcete ovocným stromom podať pomocnú ozdravnú ruku, ktorú si za roky ovocnej úrody, čo vám prinášali, zaslúžia, odborník Vašš odporúča: „Robte orezávanie stromov správnym spôsobom vždy v správnom období a z čo možno najmenšími reznými ranami, ktoré sú totiž vstupnou bránou pre infekciu.“

Prípadne sa poistite aj tým, že si vyberáte pri jabloniach, ktoré sú na rakovinu viac náchylné, tie silnejšie odrody a tie sú podľa ovocinárskeho experta tieto: „Ide o staršie odrody, akými sú jadenríčka moravská, alebo strýmka, či Jakob Fischer, odroda Viliamova a Vlkovo, čiže viacero odrôd. Tie dokonca zvládnu aj podmáčané pôdy.“

Hasené vápno nikdy nepoužívajte

Liečba u napadnutých stromov rakovinou sa robí podľa Ľudovíta Vašša vďaka jednému prípravku: „Volá sa dolomitický vápenec pre poľnohospodárske účely, ale najlepší je s prímesou aspoň 35 percentnej horčíkovej časti. Ide o najemno mletú horninu, ktorej sa nemusíme obávať, že je toxická. Nesypeme ju ku kmeňu, ale rozprašujeme do zóny, kde má strom korene.“

tŕňovka-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

V žiadnom prípade Vašš neodporúča používať iné vápenaté náhrady, ako trebárs hydroxid vápenatý, teda hasené vápno kúpené niekde v stavebninách: „Taký prípravok by nám problém nevyriešil a ešte by aj pôde uškodil, lebo je pre pôdny život agresívny.“

Viac sa o spôsoboch liečby rakoviny u stromov, ktorá môže dreviny úplne zničiť do zániku, dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90