Od polovice augusta rodičia už pravidelne chystajú školské pomôcky pre deti, veď september je za rohom.
Ako vybrať správny školský batoh či obuv? Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na výber správnej školskej tašky sa sa v Rádiu Slovensko spýtala Mária Petríková odborníčky. Vedúca fyzioterapeutka fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Handlovej Katarína Klátiková upozornila: „U mladších detí by mala byť taška do 1200 gramov, u starších do 1400 gramov. Nemala by presahovať desať až pätnásť percent hmotnosti dieťaťa. Chbát má byť pevný, vystužený a anatomicky tvarovaný.“
Pozor na popruhy
Ramenné popruhy by mali byť širšie „štyri až päť centimetrov a mali by byť obalené mäkkou výstužou, aby to netlačilo. Treba dbať o to, aby deti nemali popruhy príliš dlhé a povolené, čo vidíme často u tínedžerov, že majú batohy až pod úrovňou sedacích svalov. Potom sa im zakrivuje chrbtica, hrudná časť sa zaguľaťuje a dochádza k predsunu hlavy“.
Zle na jednom pleci
Spodný okraj má siahať po panvové kosti dieťaťa a vrchný zasa po ramennú kľúčnu kosť. Katarína Klátiková dodala: „Nemali by tašku nosiť na jednom pleci, lebo potom dochádza k skolióze.“
Ak si deti tašku ťahajú za sebou, pri takomto type tašiek odporúča, „aby si striedali ruky, lebo inak môže prísť k chybnému držaniu tela“.
Dôležité obutie
Rodičia už vyberajú aj prezúvky, kde má byť „dostatočný priestor na prsty. V prípade problému nesmieme zabudnúť na ortopedickú vložku“.
Podrážku na prezúvkach by nemala byť tenká a ani veľmi šmykľavá a mali by byť z priedušného materiálu, veď deti sú v prezúvkach „niekedy aj osem hodín a ide o to, aby tá nôžka dýchala“.
Kontrolujte veľkosť
Zároveň je podľa Kataríny Klátikovej dobré pravidelne kontrolovať veľkosť prezúviek, lebo u detí „v určitých obdobiach rastie nôžka rýchlejšie“ .
Viac sa o správnych parametroch školskej tašky či prezuviek dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90