Úvod Novinky Tipy z programu
Bojovníci židovského pôvodu sa podľa historikov do SNP zapájali s nadšením
Bojovníci židovského pôvodu sa podľa historikov do SNP zapájali s nadšením

Bojovníci židovského pôvodu sa podľa historikov do SNP zapájali s nadšením

Pozrite si aj autora väčšiny unikátnych fotografii z povstania, ktorého komunisti tvrdo cenzurovali.

Po vzore nacistického Nemecka na území Slovenského štátu v druhej svetovej vojne prenasledovali slovenských židovských občanov. Preto sa hneď do Slovenského národného povstania aktívne mnohí zapojili, ako pre Správy STVR na Jednotke potvrdil Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok: „Židia sami o sebe tvrdia, že nie preto, že by boli takí veľké hrdinovia, ale preto, že prakticky nemali inú možnosť.“

Otto-Šimko-STVR

Otto Šimko o nadšení

Vzácne je svedectvo partizána židovského pôvodu Otta Šimka z Liptovského Mikuláša pre reláciu Anjeli strážni Aleny Heribanovej: „Po piatich rokoch útlaku a boja o holý život, kde človek nič neznamenal. Okolo seba ľudia úplne rovnocenní, ktorí mali nádej na prežitie. Všetci máme spoločný cieľ. Takže to bol taký pocit, to sa nedá nijako popísať.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Z pôvodnej deväťdesiat tisícovej židovskej komunity za vojnového Slovenského štátu zostal len zlomok, lebo boli prenasledovaní, obmedzovaní a aj priamo vraždení. Mnohí povstalci židovského pôvodu v povstaní prinieslo najväčšiu obetu a padlo. Niektorí boli fašistami kruto vraždení a sú v masových hroboch napr. v Nemeckej, alebo skončili v koncentračných táboroch, do ktorých boli po vypuknutí SNP obnovené trasporty, ako dodal historik Múzea holokaustu v Seredi Matej Beránek: „Na jeseň 1944 ich odvliekli do Auschwitz-Birkenau, kde stále fungovali plynové komory a krematória, ale šli aj do ďalších koncentračných táborov.“

ikonické-fotografie-SNP-archív-Anton-Ivan-Székely

Ikonické fotografie povstania

O ďalších hrdinských a často dojímavých príbehoch sa dozviete viac v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Hovoria v ňom aj o nevšednom hrdinskom príbehu JUDr. Antona Ivana Székelyho (1908-1991). Székely bol internovaný v pracovnom tábore v Novákoch odkiaľ väzni ušli a pridali sa s nadšením do SNP. Slovenská televízia uviedla o Székelym v premiére pôsobivý hraný dokumentárny film režiséra Jána Hábera už 28. augusta 2012 na Dvojke s názvom Vojak bez zbrane, kde sa hovorí: „Ako jediný sa zapojil do SNP ako vojak bez zbrane len s fotoaparátom.“

legitimácia-Székely-archív

Legitimácia vojaka bez zbrane

Na veliteľstve povstaleckej armády v Banskej Bystrici mu vystavili legitimáciu, ktorá mu neraz zachránila aj život. Ako uvádza aj Múzeum SNP v Banskej Bystrici na svojej stránke, Anton Ivan Székely je prekvapivo takmer jediným autorom drvivej väčšiny ikonických fotografií. Vo filme Vojak bez zbrane jeho dcéra Lívia Barutová rozpráva viac podrobností: „Otec po vojne trpel tým, že komunisti mu odmietli uvádzať autorstvo týchto fotografií.“

Telgárt-archív-Anton-Ivan-Székely

Fotograf Anton Ivan Székely prežil spolu s bojovníkmi aj v prvých líniách povstaleckých bojov, či neskôr v Jegorovovej partizánskej skupine. pre slovenské dejiny a históriu priniesol množstvo vzácnych dôkazov hrdinstiev a dokumentov, ako boli zábery vypáleného Telgártu, boje z pancierového vlaku Hurban, či bojov pri Červenej skale a iných miestach povstania.

portrét-archív-Anton-Ivan-Székely

Kým sa pamätá, sa nezopakuje

Celé desaťročia vychádzalim tieto už ikonické fotografie našich dejín z SNP v rôznych publikáciách bez uvedenia autorstva. Fotograf Anton Ivan Székely ich pritom zhotovoval s nasadením vlastného života. Fotografoval aj budovu Slobodného vysielača Banská Bystrica, keď na ňu Nemci zhodili naraz až 46 bômb. Rovnako odvážne s nasadením života fotografoval bombardovanie Banskej Bystrice z radničnej veže, keď všetci utekali sa schovať do pivníc, či dramatické bombardovanie letiska Tri duby. Navyše, tieto zážitky spísal a odovzdal do Múzea SNP, kde sa o tom môžte dočítať veľa podrobností aj z pracovného tábora v Novákoch. Jeho dcéra Lívia Barutová dodala: „Otcovi šlo o to, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo a nemohli sa tak už nikdy zopakovať, kým si ľudia budú na nich pamätať.“

Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: STVR, archív Anton Ivan Székely

Živé vysielanie ??:??

Televízia