Úvod Novinky Tipy z programu
Na čarovnom vrchu Slemä sa dokážete vrátiť v čase a veľa sa naučíte
Na čarovnom vrchu Slemä sa dokážete vrátiť v čase a veľa sa naučíte

Na čarovnom vrchu Slemä sa dokážete vrátiť v čase a veľa sa naučíte

Boli ste už na Brtkovici? Ak nie, pozrite sa, ako sa tam poľahky dostanete.

Kamera Televíkendu sa vybrala na turistickú trasu od amfiteátra v Liptovskej Porúbke v smere na Brtkovicu, cez tamojšiu zemľanku až na vrch Slemä (1514 metrov n. m.). Prešli výškový rozdiel 820 metrov a to za turistický čas aj v smere späť za päť hodín.

Jakub-Moravčík-vrak-STVR

Len dvesto metrov od vrcholu

Na vrchu Slemä sa však vrátite o 80 rokov späť, ako vysvetlil Jakub Moravčík zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Liptovskej Porúbky: „Dvesto metrov od smerovníka vrchu Slemä s nadmorskou výškou 1514 metrov sa dostanete k vraku havarovaného lietadla Lisunov Li 2, ktoré letelo z poľského krosna na pomoc SNP. Nad Popradom bolo posledné spojenie, potom bolo napadnuté nemeckými stíhačmi a trafené do podvozkovej časti. Takto dopadlo na vrch Slemä a zahynulo tu 19 vojakov.“

Neďaleko odtiaľ túto smutnú udalosť pripomína pomník všetkým padlým vojakom. Vrak lietadla je v tomto horskom teréne presne tak, ako lietadlo spadlo na Slemä pred osemdesiatimi rokmi. Toto miesto je teda v stave, v akom bolo v októbri 1944. Má v sebe historickú moc preniesť vás v čase, aby ste precítili tragiku a posolstvo týchto mŕtvych, ako Jakub Moravčík dodal: „Musíme si pripomínať hrôzy vojny za SNP, aby sa nám história znova nezopakovala.“

padlí-Slemä-STVR

Devätnásti mŕtvi hrdinovia

Z tu zahynutých vojakov boli trinásti príslušníkmi československej paradesantnej brigády a šiesti z 19 mŕtvych boli sovietski letci. Rovnaké lietadlo Lisunov Li 2 môžete vidieť aj v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Na vrchu Slemä však môžete obdivovať aj čarokrásnu „flóru, veľa kvetov ako žltohlav alebo ľalia alebo veľa druhov orchideí“, ale aj faunu, ktorá je ako pripomenul Jakub Moravčík rovnako rozmanitá v množstvách druhov vtákov.

Marek-Galvánek-francúzsky-bunker-STVR

Kosatec zostal slobodný

Historičnosť miesta vrchu Slemä však pripomína aj tunajšia zemľanka na Brtkovici. Tu nemôžete minúť, ak pôjdete na Slemä z Liptovskej Porúbky, ako Marek Galvánek z Občianskeho združenia Porúbčania vysvetlil: „V lokalite Brtkovica v Liptovskej Porúbke prebiehali boje počas SNP a bunker slúžil na ubytovanie ľudí, ktorí sa tu striedali a monitorovali celý Horný Liptov. Tento obranný úsek zvaný Kosatec nebol nikdy prelomený a preto sa aj volá nezlomný Kosatec. V zlých podmienkach dnes slúži ako útuľňa, lebo sme ho zrekonštruovali. Tak ako sa ľudia združovali za SNP, sme sa aj my združili na obnovu týchto pamiatok.“

Slemä-vrak-SNP

Rovnako obnovili druhý partizánsky po ubytovacom teraz pozorovací bunker. Keďže sa v ňom usídlili Francúzi, ktorí bojovali dobrovoľne tiež v SNP, volajú ho aj francúzsky bunker. Marek Galvánek dodal: „Bolo to medzinárodné stretnutie chlapov, ktorí sa rozhodli povstať so zbraňami a bojovať za slobodu, ktorú vybojovali a sme im vďační, že tu dokázali položiť aj svoje životy za to, aby sme my slobodne žili. Rekonštrukcia stála veľa námahy, ale dielo sa podarilo.“

Populárny, no náročný beh

Zo Slemä máte nádherné výhľady na Západné a Nízke Tatry. Náučný chodník z Liptovskej Porúbky na nízkotatranský vrchol Slemä vedie najprv ako navigoval Jakub Moravčík „cez Brtkovičný kaňon, ktorý je dosť významný tým, že tadiaľ cez obťažný terén chodili v zime partizáni a ľudia, ktorí im vynášali potraviny aj zbrane“. Zároveň sa na tejto trase koná súťažný beh a „trať je dosť náročná pre amatérskych bežcov, lebo je tu veľké prevýšenie cez 800 výškových metrov a koniec je na vrchole Slemä“. Populárny je aj preto, že na vrchole nájdete miesta, kde ležia osemdesiat rokov trosky lietadla z tragických povstaleckých dní.

Viac sa o mieste tragédie dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: STVR

Živé vysielanie ??:??

Televízia