Liptov dnes patrí k najnavštevovanejším regiónom. Spoznávať ho možno nielen v turistických topánkach.
Trinásť obcí pod vodou
Vďaka sieti cyklotrás si môžete zo sedla bicykla užiť výhľady v Nízkych Tatrách, Západných Tatrách, Chočských vrchoch a vo Veľkej Fatre, alebo objaviť zaujímavú už polstoročnú históriu vodného diela Liptovská Mara.
S kamerou Slovenska v obrazoch sa po stopách zaplavených obcí Liptovskej Mary na 14 kilometrovú trasu vydala projektová manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu región Liptov Katarína Šarafínová:
„Pod hladinou Liptovskej Mary skončilo 13 obcí. Ak vyrazíte z obce Bešeňová spoznáte jedinú tematickú cyklotrasu na Liptove po stopách zaplavených obcí. Trasa je vhodná pre cyklistov na horských bicykloch, alebo e-bikeoch.“
Liptovská Mara je dlhá 7,5 kilometra a široká v priemere 2,5 kilometra. Pri maximálnej prevádzkovej hladine zaberá plochu 27 hektárov. Postavili ju ako riešenie tunajších dovtedy takmer každoročných ničivých povodní a Katarína Šarafínová dodala:
„Vybudovaním priehrady sa vyriešili záplavy, zároveň sa tu vyrába vďaka nej elektrická energia a Liptov získal bonus a to úžasnú turistickú trasu.“
Z trinástich obcí zostala z dediny s názvom Liptovská Mara, ktorá dala pomenovanie aj vodnej nádržy jediná stavba a to Marský kostol Panny Márie.
Časť vzácnych významnejších stavieb bolo presťahovaných z iných obcí do skanzenu v Pribyline. Zbúrať museli viac ako 730 rodinných domov, 150 verejných a štátnych budov, či preložiť verejné komunikácie aj dvojkoľajovú trať v smere Žilina do Košíc v úseku 17 kilometrov.
Fotopoint na celý Liptov
Po Trase histórie Liptovskej Mary narazíte na bod Kyseľoviec, odkiaľ máte podľa Kataríny Šarafínovej: „ Z bodu Kyseľovec sú výhľady na celý Liptov aj Liptovskú Maru a nachádza sa nad obcou Bobrovník.“
Na Liptove nájdete okrem nádhernej prírody a kúpeľných možností v termálnych kúpaliskách aj viac ako 850 cykloturistických trás. Tie majú ako Katarína Šarafínová vysvetlila zmiešaný charakter:
„Idete nielen po asfalte, ale väčšina trás je aj v teréne, takže sa hodí horský bickyel alebo elektro bike, pre ktoré máme vybudované komplexné zázemie s nabijacími bodmi a viacero požičovní.“
Z chrbta bicykla tak uvidíte nádherné scenérie Liptova, o čom sa dozviete viac aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj foto: Slovensko v obrazoch, STVR - Stanislav Háber