Plávanie v studenej vode sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Ľadovým medveďom sa v dnešnej dobe chce stať azda každý. Medzi ľuďmi sa totiž začali šíriť informácie o širokej škále benefitov, ktoré prináša otužovanie. Viete, čo robí studená voda s vaším telom?
„Naše telo v prvom rade zažije šok. V závislosti od šoku, teploty či trvania, môže otužovanie nášmu telu z dlhodobého hľadiska prospievať, ale aj škodiť. Opäť platí, že žiaden extrém nie je dobrý,“ uviedol v Rádiu Slovensko expert na zdravý životný štýl Michal Páleník.
Podľa neho je otužovanie návratom k prirodzenému fungovaniu našich predkov. Tí totiž horúcu vodu nepoznali. „Umývali sa v studenej vode, tým pádom sa stále otužovali.“
Lepšia imunita aj spánok
Pravidelné otužovanie má pozitívny vplyv predovšetkým na náš imunitný systém. „Stimuluje aktivitu imunitných buniek, čo pomáha zvyšovať odolnosť organizmu voči infekciám,“ vysvetlil odborník. „Nedávna vedecká štúdia ukázala, že už 30-sekundové studené sprchy majú vplyv na našu imunitu.“
Otužovanie tiež môže pomáhať znižovať zápal v tele. „Chlad môže zvýšiť produkciu noradrenalínu, ktorý má protizápalové účinky, čím pomáha znižovať zápalové reakcie.“
Odborník dodáva, že niektoré štúdie naznačujú súvislosť medzi otužovaním a kvalitnejším spánkom. Pravidelné vystavovanie sa chladu totiž môže bojovať aj so stresom.
„Keď je telo vystavené chladu, dochádza k zníženiu našej telesnej teploty, čo pomáha prirodzene navodiť spánok, keďže nižšia telesná teplota je kľúčová pre správny spánok.“
STVR online
Vedeli ste, že má pozitívny vplyv aj na našu hmotnosť? Pri plávaní v ľadovej vode sa zvyšuje tepová frekvencia, zrýchli sa metabolizmus a aktivizuje sa hormón irisín, ktorý pomáha odbúravaniu tukov v tele, čím napomáha znižovať hmotnosť.
25 50 75 90