O nebezpečné a často, žiaľ, aj smrteľné úrazy na lyžovačkách nie je núdza a ani o rozličné zranenia, pričom poranených na svahoch rapídne pribúda.
Poznáte zásady lyžovania?
Okrem faktu, že je potrebné byť náležite poistený ako doma, tak najmä na zahraničných zájazdoch, by sme mali poznať podmienky, za akých sa máme na svahoch správať.
Kedy voláme záchranárov
Pre Dámsky klub ich uviedol člen Bielej hliadky, teda Ski Patrol Andrej Kyška, ktorý hovoril o zásadách, aké poznáme z dopravných predpisov pri vedení auta:
„Každý klient lyžiarskeho strediska by mal zvážiť pred lyžovačkou požívanie alkoholických nápojov.“
V prípade, ak spôsobíme úraz, nás popíjanie alkoholických nápojov môže vyjsť veľmi draho.
Odborník z Bielej hliadky pripomína:
„Ak zbadáte kohokoľvek ležať na zjazdovke, je nutné sa zastaviť, preveriť zdravotný stav osoby a ak je to nutné bezodkladne kontaktovať Horskú základnú službu.“
Desať bodov lyžovania
Svetová lyžiarska federácia vydala Biely kódex, ktorý obsahuje desať bodov o správaní sa na zjazdovkách.
Člen Ski Patrol Andrej Kyška zhrnul tie najdôležitejšie:
„Prvý bodom je ohľaduplnosť. Každý lyžiar by sa mal na zjazdovke správať tak, aby neohrozoval svoje zdravie, ako aj zdravie ostatných. Druhý veľmi závažný bod, ktorý sa často porušuje, je ovládanie rýchlosti jazdy. Každý lyžiar či snoubordista by mal rýchlosť jazdy prispôsobiť svojim technickým schopnostiam, ako aj stavu a povahe zjazdovky.“
Predbiehanie na svahoch je síce povolené, ale tiež má definované svoje spôsoby zľava aj sprava s takým odstupom, aby ste stihli zareagovať na pohyb osoby, ktorá sa pohybuje pred vami pomalšie.
O ďalších dôležitých definíciách z Bieleho kódexu sa dozviete viac z nášho videa, alebo z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90