Úvod Novinky Tipy z programu

Poznáte rozdiely mokrého a suchého utopenia? Kúpaliská lákajú, poučte sa včas

Na dobré rady nie je nikdy neskoro.

Poznáte rozdiely mokrého a suchého utopenia? Kúpaliská lákajú, poučte sa včas Zdroj: TASR, Radovan Stoklasa

Letné prázdninové a dovolenkové horúčavy majú svoje špecifiká. Nikdy nie je na škodu si zopakovať, aké ohrozenia zdravia sa nám môžu pritrafiť a znepríjemniť nám oddych. V teplom počasí pri vode totiž môžme na osvedčené postupy rýchlo zabudnúť.

Kedy ísť na slnko

V Dámskom klube ich zhrnula odborníčka z Anatomického ústavu Eliška Kubíková z viacerých pohľadov: „Pri teplotách nad 30 stupňov Celzia nechodíme na priame slnko od 11 do 15 hodiny.“

Tento údaj je známy a aj tak sú plné kúpaliská, či vodné plochy, kde, žiaľ, prichádza aj k úmrtiam podľa odborníčky v dvoch prípadoch: „Poznáme mokré a suché utopenie. Pri mokrom nám vnikne voda do pľúc a plavčík vie, o čo ide podľa toho, že topiaci sa snaží držať hlavu nad vodnou hladinou. Pri suchom utopení po ponorení nastáva šok pri zmene teplôt a topiaci sa už nevynorí.“

kúpalisko-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Pozor na prudké zmeny teplôt!

Preto Eliška Kubíková neodporúča pri ochladzovaní prudké zmeny teplôt.

Ak je naše telo rozhorúčené skok do skok, či do bazénu s vychladenou vodou môže byť pre nás ako dodáva odborníčka z Anatomického ústavu osudný: „Ide najmä o ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, alebo so zníženou imunitou, či pri onkologických pacientoch, aby si dávali pozor na náhlu zmenu teplôt a to aj napr. v aute, do ktorého si sadáme s rozhorúčeným vzduchom a hneď zapíname ostrú klímu.“

leto-pitný-Martin-Palkovič-TASR Zdroj: TASR, Martin Palkovič

Najhoršie situácie vznikajú, ak vo vychladenom aute necháme dieťa spať v sedačke, či domáceho miláčika čakať, kým nakúpime a často dochádza až k tragickým situáciám.

Obyčajná voda je najlepšia

Odborníčka Eliška Kubíková upozorňuje aj na takú samozrejmú vec, akou je pitný režim: „V horúčavách musíme dbať na príjem tekutín počas celého dňa. Môžeme používať aj bublinkové minerálne vody, ale pri chronických ochoreniach si vždy pozrime ich zloženie, lebo trebárs vysoký obsah sodíka ublíži nášmu srdcu.“

letné-kúpanie-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Pitná voda je však pre každého najlepšou alternatívou. Ľudia podľa názoru odborníčky zabúdajú aj na takú samozrejmosť, akou sú rôzne typy pokožky: „Najbezpečnejšie je používať opaľovacie krémy s čo najvyšším faktorom. Zabúdame často aj na pokrývku hlavy, pričom úpaly nám môžu spôsobiť ťažké situácie, bolesti hlavy, zvracanie, začervenanie, či až bezvedomie a môžeme skončiť v nemocnici.“

Každý rok je veľa takých prípadov

Samostatnou kapitolou je stravovanie, keď v horúcich dňoch odborníci neodporúčajú ťažké jedlá. Prípadne pokrmy podliehajúce rýchlej skaze, ale naopak, odporúča sa konzumovať veľa ovocia a zeleniny. Naopak, rôzne majonézy a zmrzliny obsahujúce vajce môžu spôsobovať podľa Elišky Kubíkovej rôzne gastroenterologické ťažkosti.

Viac sa o radách, ktoré sme už síce počuli, ale každý rok sa nájde veľa takých prípadov, kedy sa nimi neriadime, dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90