Úvod Novinky Tipy z programu

Kamene, piesok, tráva, drevo či korok, každý povrch má iné schopnosti vás liečiť

Skúsená fyzioterapeutka vám dobre poradí. Pozrite si.

Kamene, piesok, tráva, drevo či korok, každý povrch má iné schopnosti vás liečiť Zdroj: TASR, Simona Ivančáková

Chodenie naboso vie uvoľniť neurologické napätie, znížiť zápal, zlepšiť krvný obeh či zvýšiť flexibilitu chodidla.

naboso-Erik-Mader-TASR Zdroj: TASR, Erik Mader

Každý tak chodiť nemôže

Odborníci ho však neodporúčajú každému. Vyvarovať by sa ho mali diabetici, opatrní by mali byť i starší ľudia.

Upozornila na to vedúca fyzioterapeutka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Libuša Klamárová: „Keď chodíme naboso, aktivujeme mnohé nervové zakončenia na našich nohách, čím sa uvoľňuje neurologické napätie a znižuje hladina stresu.“

Kontakt chodidla s nerovným povrchom podľa fyzioterapeutky pomáha zlepšovať krvný obeh. Rovnako znižuje zápal, tlmí bolesť, ale v neposlednom rade pomáha zvýšiť silu a flexibilitu svalov a väzov chodidla:„Tým sa zlepšujú prirodzené funkcie zdravého chodidla, keďže bez primeranej sily v chodidle dochádza k zlej mechanike chôdze, a to následne zvyšuje riziko rôznych zranení.“

Odborníci odporúčajú chodiť naboso po nerovných povrchoch, akými sú piesok či tráva.

Chodenie naboso. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V Rádiu Regina Západ dokonca primár Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na bratislavských Kramároch profesor Anton Gúth na mikrofón Tatiany Šuškovej zdôraznil: „Naháňame špeciálne topánky a pritom chôdza naboso by mal byť základ našej chôdze od marca až do novembra. Ak máme možnosť ísť do záhrady, tak vždy naboso. Vyzujte si topánky a ponožky, choďte po kameňoch, po štrku, po pokosenej, alebo po mokrej tráve. Tie informácie na chodidlách potrebujeme. Nahrádza nám to vnemy, ktoré sme v minulosti získavali každý deň."

 

chodenie-kamene-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Kameň, piesok, tráva, drevo či korok

Na verejných priestranstvách si však treba dávať pozor, aby sa na zemi nenachádzali ostrejšie nečistoty, ktoré by mohli podľa Libuši Klamárovej nohy poraniť: „Niektoré obce či organizácie zriaďujú pocitové chodníky, na ktorých sa striedajú rôzne povrchy, napríklad drevo, kameň, piesok, tráva či korkové štuple. Chôdzou po tomto chodníku sa vymasírujú plôšky nôh, čím sa zlepší nielen nervový systém, ale aj psychické zdravie.“

Obuť sa však určite podľa nej treba pred chôdzou po betóne, asfalte, dlažbe či parketách, teda povrchoch, ktoré sú tvrdé a rovné, aby zbytočne nezaťažovali kĺby. Začať s chôdzou naboso odporúča Klamárová predovšetkým deťom a mladším ľuďom, ktorých chodidlo je ohybné a dokáže sa jednoducho prispôsobiť. Naopak, opatrní by mali byť starší ľudia, ktorí sú zvyknutí na pevnú obuv a sú náchylnejší na poškodenia kĺbov.

Z dôvodu rizika vzniku infekcie nie je vhodné chodiť naboso ani v prípade, že ľudia majú na chodidlách rany, pľuzgiere či odreniny a fyzioterapeutka varovala diabetikov: „Ak by sa poranila diabetická noha, ťažko by sa hojila a u tejto skupiny ľudí je tiež vysoké riziko rôznych komplikácií.“

Preto je pre diabetikov lepšie, ak sa vzdajú chodenia naboso z týchto preventívnych dôvodov.

25 50 75 90