Úvod Novinky Tipy z programu

Tiež radi dlho telefonujete mobilom? Pozrite sa, čo sa vtedy deje vo vašom mozgu

Vedci ukončili výskum účinkov rádiofrekvenčných vĺn na činnosť mozgu.

Tiež radi dlho telefonujete mobilom? Pozrite sa, čo sa vtedy deje vo vašom mozgu

Od začiatkov masového využívania mobilov sa ľudia zaoberajú otázkou, či rádiofrekvenčné vlny môžu mať vplyv na činnosť mozgu. Veď elektronický vysielač mobilu máme pri uchu na hlave, kde máme uložený mozog.

Na túto otázku priniesli jedenásti vedci z desiatich krajín podrobnú odpoveď, o čom v Rádiu Slovensko informovala Barbara Štubňová: „V meta analýze preskúmali až 63 štúdií z rokov 1994 až 2022.“

búdka-telefónna-Londýn-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber


Poriadne prekvapujúce výsledky výskumu telefonovania

Výsledok práce týchto vedeckých skúmaní zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia WHO a je poriadne prekvapujúca: „Neexistuje žiadna súvislosť medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom rakoviny mozgu.“

Výskum priniesol aj ďalšie zistenia, čo sa deje v mozgu telefonujúcich, ktorí majú mobil pri uchu príliš často dlhšiu dobu: „Neexistuje žiadna súvislosť ani pre tých ľudí, ktorí telefonujú dlho, alebo pre tých, ktorí používajú mobilné telefóny dlhšie ako desať rokov.“

vysielac .jpg

Problémy elektronických vĺn

Vedci preskúmavali celý tento problém ešte hlbšie, keď sa zaoberali aj dátami spojenými s rakovinou mozgu nielen dospelých, ale aj u detí. Zároveň aj súvislosti spojenia aj s nádormi hypofýzy, slinných žliaz, či s leukémiou.

Pritom zisťovali rovnaké riziká aj s účinkami rádiofrekvencie z detských elektronických opatrovateliek, radarov a televízie, či „s používaním mobilných telefónov základových staníc alebo vysielačov“.


Viac o zaujímavých vedeckých výsledkoch sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90