Úvod Novinky Tipy z programu

Viete, ktorý kontajner je určený na sklo? Odborník vysvetlil, čo nemusíme robiť

Ak vynášame sklo do zberu, výrazne pomáhame riešiť klimatickú krízu.

Viete, ktorý kontajner je určený na sklo? Odborník vysvetlil, čo nemusíme robiť

V Dámskom klube otvorili na prvý pohľad známu tému potreby zberu skla. V dialógu s Borisom Slukom odborníkom na recyklácii črepov, fliaš a celého skleneného sveta však vyplynulo veľa zaujímavých informácií.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Sklo sa v prírode rozkladá štyri tisíc rokov. Jeho recyklácia je však dôležitá aj preto, lebo zber dokáže ušetriť veľmi veľa emisií skleníkových plynov. Čiže ak vám záleží na tom, aby sa nezhoršovala situácia v klimatických zmenách, už fakt, že budete recyklovať sklo, našej planéte veľmi pomôže.

Neumývajte! Zbierajú aj s organickými zvyškami

Odborník Boris Sluka navyše zdôraznil, že zber skla nie je vôbec zložitý: „Chcem povzbudiť všetky gazdinky, keďže som v Dámskom klube, že použité obalové sklo nemusia triediť. Nemusia vyberať, či ide o biele alebo farebné sklo. Všetko nahádžte do zeleného kontajnera určeného na sklenený odpad. My si s tým poradíme.“

Boris-Sluka-STVR

A navyše, čo je veľmi pri zbere skleneného odpadu dobré vedieť, nemusíte sa vôbec starať o to, či je sklo spojené s inými materiálmi či už kovovými prvkami, alebo s papierom. Boris Sluka upozornil:

„Máme veľmi dobrú recyklačnú linku. Vieme použiť aj sklenený odpad, ktorý obsahuje organické zvyšky. My si s nimi veľmi dobre poradíme. Ľudia sa nemusia báť vyhadzovať sklenené obaly, že ich musia umývať. Nemusia umývať. Len nech hodia sklenený obal do kontajnera, ktorý je na to určený.“

Sklo zbytočne končí na skládkach

Žiaľ, podľa výskumov, ľudia takmer 9 až 10 percent sklenených obalov podľa Borisa Sluku vyhadzujú do komunálneho odpadu. Tak sa dostáva cenná surovina zbytočne do 61 skládok po celom Slovensku. A my dovážame potrebný sklenený odpad z Poľska či Maďarska.

Odborník Boris Sluka hovoril aj o zaujímavej štatistike, že kým v roku 2001 sa vyzbieralo do 20 tisícv ton skleneného odpadu, v roku 2016 to už bolo 40 tisíc ton za rok. Najúspešnejší bol rok 2021, „kedy sme dokázali zo Slovenska vyzbierať 90 tisíc ton skleneného odpadu a doikupovali sme už len 7 tisíc ton, čiže 93 percent skla sme dokázali využiť z domácich zdrojov.“

Lenže priaznivú štatistiku z roku 2021 sme neudržali a v minulom roku 2023 sa vyzbieralo už len 76 tisíc ton sklenených obalov, čo predstavuje iba 72 percent našej ročnej potreby a zvyšok sme museli nakupovať v zahraničí, čo nie je nielen ekonomické, ale je to aj neekologické vzhľadom na nutnosť dopravy.

Kontajner na sklo je zelený

Odborník na sklenený odpad Boris Sluka pridal aj ďalšie zaujímavé informácie, ktoré si môžete pozrieť aj v našom videu:

„Ako som spomínal, my tavíme sklo pri teplote 1600 stupňov Celzia. To znamená, že sme energeticky náročná výroba najmä na zemný plyn, ale aj elektrinu. My keď používame črepy, tak za každých 10 percent črepov, ktoré dáme do vsádzky, tak ušetríme zhruba 3 percentá energií a 7 až 10 percent emisií CO2.“

sklo-recyklácia-Stanislav-Háber-STVR

„Jedna fľaša ušetrí a zhruba zodpovedá energií 25 minút nabíjania vášho počítača. To predstavuje zhruba jednu epizódu vášho obľúbeného programu. A čo sa týka emisií CO2, tak jedna tona recyklovaného skla ušetrí až 670 kíl CO2, ktoré sa vypúšťajú pri tomto procese.“

Moderátorka Karin Majtánová pripomenula, že sklo je najlepší obal na zachovanie dobrých vlastností potravín, s čím Boris Sluka súhlasil a pochválil sa, že sa im podarilo vyrobiť až stonásobnú vratnú fľašu „,ktorá je tepelne vytemperovaním vytvrdená, až o 30 percent je ľahšia a odoláva veľmi dobre oteru.“

Bežne požívané fľaše doteraz sa dali použiť 20, maximálne až 30 krát a potom už boli doškriabané. Nová fľaša dokáže urobiť až sto obehov a ako Boris Sluka pripomenul, „v prome videu sme ukázali príklady, že je veľmi odolná a dokáže poskočiť od zeme a nerozbiť sa pri náhodnom páde“.

Aby to nedopadlo ako v Pelíškoch

Táto informácia vyvolala u Karin Majtánovej úsmev na tvári, lebo jej pripomenula epizódu zo známeho filmu Pelíšky. V nich herec Miroslav Donutil v postave vojaka z povolania daroval na Vianoce svojej rodine údajne nerozbitné poháre z NDR. Jeho syn však jeden hodil celou silou o zem a pohár sa rozbil.

Moderátorka Karin Majtánová preto so smiechom povedala, že s touto novou fľašou: „To nebudeme skúšať, aby sme nedopadli ako vo filme Pelíšky...“

Pelíšky-archív

Pri zbere skla je dobré vedieť, že ak zozbierame milión sklenených fliaš, ušetríme až 300 ton sklárskeho piesku. Navyše dôjde k úspore až milióna metrov kubických zemného plynu. Zbierajú sa všetky sklenené črepy aj z rozličných výrobkov okrem žiaroviek, autoskla či výrobkov z porcelánu.

Viac informácií o dôležitosti zberu skla a pozitívnych dopadoch na životné prostredie sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Foto: Dámsky klub, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90